Most Kwidzyński na Wiśle

Mieszkańcy Gniewa, Kwidzyna, Pelplina, Tczewa, czekali na niego latami. Droga do inwestycji, choć ostatecznie pomyślna, pełna była zwrotów akcji i wielu trudności.

Obecnie, dla podróżujących oraz okolicznych mieszkańców jest po prostu mostem, interesującym elementem krajobrazu. Jednak oddany do użytku 26 lipca 2013 roku most typu extradosed był niezbędnym szlakiem transportowo-komunikacyjnym łączącym Powiśle i Kociewie. W chwili powstawania był także pionierską konstrukcją, wykorzystującą nowatorskie rozwiązania inżynieryjne.

Most powstał w ciągu drogi krajowej nr 90, pomiędzy Korzeniewem, w gminie Kwidzyn, w powiecie kwidzyńskim, a Opaleniem, w powiecie tczewskim, w województwie pomorskim. Łączy drogę krajową nr 55 w Kwidzynie, z drogą krajową nr 91 (dawną Jedynką) i dalej z autostradą A1.

Ciekawostki:

  • GDDKiA badała średnie natężenie ruchu pojazdów na moście w ciągu trzech pierwszych miesięcy jego użytkowania. Wyniosło ono, w dni powszednie ok. 3300 pojazdów, a w weekendy ok. 4000. Największy ruch odnotowano w pierwszy weekend po otwarciu trasy, gdy liczba aut wynosiła siedem tysięcy dziennie. Tylko w ciągu pierwszego kwartału eksploatacji przez most przejechało 300 tysięcy pojazdów.
  • W czasach przed mostem, mieszkańcy Kwidzyna i okolicznych miejscowości, aby przedostać się przez Wisłę, musieli korzystać z przepraw promowych. Promy niestety kursował jedynie od wiosny do jesieni i do zmroku, a kiedy stan wody był zbyt niski, w ogóle nie działały. Ale miało to też swoje uroki 🙂

Baaardzo skrócona historia budowy

  • Wmurowanie aktu erekcyjnego – 14 października 2007.
  • Zezwolenie na realizację inwestycji otrzymał gdański Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – 7 czerwca 2010.
  • Wybór wykonawcy – polsko-hiszpańskiego konsorcjum Budimex S.A. i Ferrovial Agroman – 15 lipca 2010.
  • Podpisanie umowy na realizację inwestycji – 2 września 2010.
  • Rozpoczęcie budowy – 8 listopada 2010.
  • Otwarcie mostu – 26 lipca 2013.
  • 10. urodziny MOSTU w Korzeniewie – 28 lipca 2023.

W związku z jubileuszem zapraszamy na ODLOTOWE urodziny MOSTU – w piątek 28 lipca godz. 19:00 – nabrzeże w Korzeniewie.

Główna atrakcja – efektowne pokazy lotnicze, a wśród nich: akrobacje samolotowe, spadochronowe oraz motoparalotniowe, podniebne prezentacje wiatrakowców, motolotni, szybowców, śmigłowców.

Serdecznie zapraszamy

Fot: Aleksander Łubiński / Mirosław Gawroński

Poprzedni artykułProgram „Opieka 75+” 2023
Następny artykułDruga edycja Rządowego Programu Odbudowy Zabytków