zamek

„Jak to ze lnem było”

dnia 18 marca 2010 (czwartek) godz. 15.00 w salach kwidzyńskiego zamku.

Wystawa przygotowana przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów:
Muzeum w Kwidzynie – Oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Narodowego w Gdańsku – Oddziału Etnografii
Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej w Toruniu
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Wystawa czynna do 30 czerwca 2010 r.

Wernisażowi towarzyszyć będą pokazy tradycyjnego tkania  na odrestaurowanych krosnach ze zbiorów Muzeum w Kwidzynie. Poczęstunek w ramach wernisażu przygotowuje i sponsoruje Hotel i Restauracja Le Manoir.

Wystawa „Jak to ze lnem było”, której tytuł nawiązuje do przedstawionej w formie baśni, pełnej uroku opowieści o lnie Marii Konopnickiej, ma na celu zaprezentowanie ludowego tkactwa – rzemiosła tradycyjnie przypisywanego kobietom. Nieuchronność zachodzących przemian cywilizacyjnych sprawiła, że to rękodzieło, stanowiące do niedawna bardzo istotny element codziennego życia wsi, odchodzi w zapomnienie.
Len należy do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Przez wieki dostarczał cennego surowca do wyrobu tkanin przeznaczonych na odzież i bieliznę, niezbędnego surowca z którego wyplatano sieci i skręcano powrozy.
Uprawa i obróbka lnu była procesem długotrwałym, wymagającym dużego wysiłku ze strony człowieka.
Tkactwo, które jest końcowym etapem obróbki włókna, towarzyszyło człowiekowi niemal od początków jego egzystencji. Tkanie było do niedawna zajęciem powszechnym, a umiejętność tę przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe istota procesu splatania pozostała niezmienna od wieków.
W polskiej tradycji len spełniał również ważną rolę w życiu społecznym wsi i w ludowej obrzędowości. W długie jesienne i zimowe wieczory kobiety i dziewczęta zbierały się w izbie czeladnej we dworze lub w chatach na tzw. „prządki”. Pracę urozmaicano śpiewami, opowieściami, baśniami. Miała ona charakter spotkania towarzyskiego integrującego mieszkańców wsi.
Zamierzeniem ekspozycji jest ukazanie procesu obróbki lnu od momentu posiania ziarna do uzyskania niezbędnego niegdyś w każdym gospodarstwie lnianego płótna, z jednoczesną rejestracją bogatej obrzędowości towarzyszącej od wieków temu zajęciu.
Umożliwią to zgromadzone na wystawie tradycyjne narzędzia do obróbki włókna lnianego, wzbogacone fotografiami dokumentującymi ich zastosowanie.
Wystawa ma charakter ekspozycji rodzinnej.
Ścieżka edukacyjna, przeznaczona dla młodego odbiorcy, nawiązująca do utworu Marii Konopnickiej, połączona została z elementami pouczającej zabawy. Jej celem jest zachęcenie dzieci do przeczytania tej ciekawej lektury.
Prezentacja zawiera również odniesienia do znanych legend, mitów, przypowieści związanych z procesem tkania i przędzenia.

20100315 len plakat

Poprzedni artykuł„Kultura Mennonitów. Ich szlak w Dolinie Kwidzyńskiej” – wykład
Następny artykułVIII Pomorski Turniej Warcabowy Domów Pomocy Społecznej o Puchar Starosty Powiatu Kwidzyńskiego