szachy

Pomorski Turniej Warcabowy odbędzie się 24 marca 2010 roku w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kwidzynie przy ulicy Słowiańskiej 17. Rozpoczęcie zawodów o godz. 9.00.

Warcaby, pochodzace od najstarszych gier tablicowych sprzed paru tysięcy lat, cieszą się od wieków niezmienną popularnością wśród tych, którzy przedkładają rozrywki umysłowe nad wszystkie inne. Do Europy warcaby dotarły u schyłku XI wieku i zadomowiły sie na dobre we Francji. Są ciekawą gra tablicową (planszową), która swój początek czerpie z szachów. Gra ta posiada wiele odmian. Jednak za dyscyplinę sportową uważane są jedynie warcaby polskie (stupolowe) nazywane też międzynarodowymi. Mimo to w większości krajów gra odbywa się tradycyjnie na szachownicy posiadającej 64 pola i używając 24 pionków – po 12 dla każdego gracza. Dla wielu warcaby są ich wielką życiową pasją, hobby, ulubionym sportem, najprzyjemniejszą rozrywką, a nawet sposobem na życie.
Zaletą warcabów jako gry jest to, że są one grą dla wszystkich bez względu na wiek i płeć. Profesjonalna, sportowa gra w warcaby to zajęcie dla kogoś, kto potrafi narzucić sobie pewną samodyscyplinę. Aby zostać dobrym warcabistą trenuje się latami, zaś wymierne efekty widoczne są wcześniej, ponieważ gra poprawia pamięć, zdolność logicznego myślenia, analizowania faktów. W warcabach niepełnosprawni są w stanie jak równy z równym walczyć o trofea z osobami zdrowymi.
Warcaby są jedną z najbardziej dostępnych form rekreacji mieszkańców domów pomocy społecznej, osób starszych i niepełnosprawnych. Dlatego też w Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie postanowiono rozpropagować tę gre nie tylko jako rekreację ale i sport. W styczniu 2003 roku zaczęła sie przygoda z warcabami, która swym zasięgiem objęła całe województwo pomorskie. Zaczęło się od 30 zawodników z 9 domów pomocy społecznej, a obecnie liczba zawodników sięga 66 z 22 ośrodków. Do domów pomocy dołączyły inne ośrodki instytucjonalnej pomocy społecznej.
Cel jaki przyświecał organizatorom turnieju to przede wszystkim uświadomienie społeczności lokalnej, że ludzie starsi i niepełnosprawni mają nie tylko takie same prawa, ale i predyspozycje do uprawiania dyscypliny sportu jaką jest gra w warcaby. Istotnym aspektem w tej grze jest zachęcanie do treningu i  i mobilizacja do pracy, co podnosi samoocenę osób starszych i niepełnosprawnych a jednocześnie jest to jedna z form terapii. A dodać należy, że zawodnicy ci muszą pokonać swoje słabości związane z chorobą i wiekiem, a często ze swoją niepełnosprawnością.
Założeniem organizatorów było również zainteresowanie jak najszerszego grona mieszkańców domów pomocy społecznej i widać, że odniosło to zamierzony skutek, bo liczba zgłaszanych ośrodków i zawodników z roku na rok wzrasta. Jednocześnie dzięki wsparciu urzędów miasta i powiatu oraz organizacji kwidzyńskich staramy się promować nasze miasto i powiat jako przepiękny region turystyczny jak również ośrodek do uprawiania sportów przez osoby niepełnosprawne.

Poprzedni artykułWychowawca Roku 2010 – Wybierz z nami najlepszego
Następny artykułDobranocki Teatralne marzec