Urząd Miejski w Kwidzynie
Samorząd lokalny nie posiada zbyt wielu możliwości kompleksowego wspierania przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej. Takie instrumenty, głównie finansowe, posiada przede wszystkim państwo. Mimo to, w związku z pandemią już w ubiegłym roku burmistrz Kwidzyna podejmował szereg działań, których celem było wsparcie przedsiębiorców w tym trudnym czasie. Dotyczyło to przede wszystkim podatku od nieruchomości. Nie można na podstawie obowiązującego prawa z góry zawiesić czy umorzyć tego podatku, ale jeżeli dojdzie do sytuacji w której pojawi się zadłużenie (związane choćby ze stanem pandemii), to dług można odroczyć, rozłożyć na raty, a nawet go umorzyć.
W minionym roku było wiele takich przypadków, zarówno jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, a także podatek od środków transportowych. To były działania burmistrza związane z ordynacją podatkową, a także uchwałami podjętymi przez Radę Miejską.
W minionym roku, głównie ze względu na pandemię burmistrz Kwidzyna umorzył podatek od nieruchomości trzydziestu osobom (głównie przedsiębiorcom), na łączną kwotę ponad 285 tys. zł. Trzynastu osobom przedłużono termin płatności na łączną kwotę ponad 350 tys. zł. Dwóm osobom umorzono podatek od środków transportowych na kwotę prawie 33 tys. zł, a trzem osobom płatność tego podatku odroczono lub rozłożono na raty, na łączną kwotę 93 tys. zł.
Burmistrz miasta zapewnia, że wszyscy, których dochody z powodu koronawirusa rzeczywiście nie pozwolą na dokonanie określonych opłat mogą liczyć na wsparcie, jednak każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie, na wniosek osoby zainteresowanej. Na najbliższej sesji 1 lutego zostaną również podjęte uchwały dotyczące zarówno zwolnień z podatków, jak i przedłużenia terminów płatności.
Poprzedni artykułEpilog, to dopiero początek…
Następny artykułDobranocki teatralne – CHOINKA – on-line