16 06 2017 majda1

12 czerwca w czytelni biblioteki miejskiej odbyła się promocja książki znanego kwidzynianom felietonisty Jerzego Majdy. Jest to kolejny mieszkaniec naszego powiatu, który w bibliotece miejskiej spotkał się ze swoimi czytelnikami – dla przypomnienia biblioteka gościła Władysława Zdanowicza, autora „Misjonarzy z Dywanowa”; Agnieszkę Korol, autorkę „Listów z jeziora”, Alicję Górską autorkę powieści „Skazani”, twórcę „Dzieci Babilonu” Jacka Strociaka; poetów Piotra Michnę i Ryszarda Skowrońskiego czy autorów utworów dla dzieci Piotra Wiśniewskiego i Dariusza Szmidta. Ze swoimi czytelnikami spotkał się także w bibliotece Piotr Opacian. Ostatnim autorem kwidzyńskim goszczącym w bibliotece był Marcel Woźniak, autor „Powtórki” i biografii Leopolda Tyrmanda. W poniedziałkowe popołudnie z mieszkańcami miasta spotkał się Jerzy Majda.

Meczet w Kwidzynie, basen w wieży ciśnień czy drony w walce z seksem plenerowym – to tylko niektóre problemy, jakie pojawiają się w „Wieściach kwidzyńskich” Jerzego Majdy. Sama książka jest efektem ciekawego zjawiska, jakie zainicjował autor w ramach strony wirtualnej o tym samym tytule (do dziś stronę obserwuje 1986 Intarnautów). Jerzy Majda stworzył bowiem fałszywą rzeczywistość, najczęściej osadzaną w przestrzeni kwidzyńskiej i poddał ją ocenie czytelników – w tym wypadku Internautów. Natychmiastowemu osądowi wytworzonej przez Jerzego Majdę rzeczywistości towarzyszyły ujawniające się w komentarzach emocje o niesłychanej skali. O tym, ale przede wszystkim o Kwidzynie z przymrużeniem oka opowiedział autor „Potyczek z moją żoną”.

Biblioteka miejska serdecznie zaprasza do lektury obu książek Jerzego Majdy, zarówno tej wydanej w 2004 roku „Potyczki z moją żoną”, jak i wydanych w czerwcu tego roku „Wieści Kwidzyńskich”. Obie gwarantują sporą dawkę humoru i zabawy. Pozwalają też spojrzeć na nas samych z dystansem. Inaczej.

16 06 2017 majda2
16 06 2017 majda3
16 06 2017 majda4

Poprzedni artykuł„Zagadka Czarnego Manuskryptu” – gra miejska
Następny artykuł„Sztafeta Pokoleń” – turniej piłki ręcznej