Pomorze Sprint Cup
fot. Archiwum UMKS Kwidzyn

Często ostatnio czytamy o sukcesach sportowych młodszych i starszych zawodników UMKS Kwidzyn w biegu na orientację, od zawodów regionalnych po reprezentacje Narodowe. UMKS tylko jako jeden z dwóch klubów w Polsce od 5 lat nie schodzi z podium drużynowego Pucharu Najmłodszych (oprócz  WKS Wawel Kraków) i jako jedyny klub pomorski od 5 lat bez przerwy jest klubem pierwszoligowym. Oprócz tego jest jednak jeszcze jedna, mniej znana mieszkańcom Kwidzyna płaszczyzna na której UMKS Kwidzyn odniósł wyjątkowy sukces sportowy i wizerunkowy. Od 2019 roku kwidzyńscy orientaliści są organizatorami największych w tej części Europy zawodów w sprinterskim biegu na orientację, międzynarodowych zawodów zaliczanych do Rankingu Światowego – Pomorze Sprint Cup.

Pierwsza edycja zawodów rozegrana została w sierpniu 2019 roku na ulicach Gniewu, Prabut i Kwidzyna. Później zawodnicy biegali w Malborku, Nowym Stawie, Dzierzgoniu i Grudziądzu, a tegoroczna, właśnie rozegrana edycja przeprowadzona była w Pelplinie, Tczewie i Gniewie. Teraz wiemy już, że po 5 latach przerwy, największe sprinterskie zawody w Polsce wracają w 2024 roku do Kwidzyna i Prabut!

– Zawody w biegu na orientację mają tą cechę, że zawsze biegamy w nowym i nieznanym terenie, dlatego musimy je rozgrywać zawsze w innym miejscu. To duże wyzwanie organizacyjne, ale i również fantastyczna promocja orienteeringu na całym Pomorzu – zauważa dyrektor organizacyjny Pomorze Sprint Cup Tomasz Müller. Udało się stworzyć rewelacyjny zespół dorosłych zawodników klubu, rodziców młodych zawodników i zewnętrznych partnerów, którzy dziś w opinii większości uczestników i obserwatorów robią najlepsze zawody w biegu na orientację w Polsce. To powód do ogromnej dumy i wielkiego zadowolenia. Dlatego cieszę się, że będą mogli to wydarzenie na żywo ponownie zobaczyć mieszkańcy Kwidzyna i Prabut – dodaje Tomasz Muller.

Pomorze Sprint Cup 2024 rozegrane zostanie w dniach 24-26 maja 2024 roku. Najpierw, w piątek 24.05 po południu zawodnicy będą biegać na terenie całego centrum Prabut. W sobotę 25.05 zawody przeniosą się do centrum Kwidzyna z metą na Palcu Jana Pawła II. W niedzielę finał nastąpi na obiektach KCSiR i Hali Widowiskowo – Sportowej w Kwidzynie.

W ostatnich 3 edycjach Pomorze Sprint Cup każdorazowo brało w nim udział ponad 550 zawodników z kilkunastu krajów, w tym reprezentacje narodowe Polski, Mołdawii, Hong Kongu czy ówczesny lider światowego rankingu  Yannick Michiels z Belgii.

W związku z tym, że Pomorze Sprint Cup 2024 jest już wpisane do kalendarza światowego i rozegrane zostanie na 2 tygodnie przed Mistrzostwami Polski w sprintach oraz niecałe 2 miesiące przed Mistrzostwami Świata w sprintach w Szkocji, już dziś do organizatorów spływają informacje, że na starcie można spodziewać się kilku reprezentacji narodowych z absolutnej światowej czołówki tym bardziej, że w Kwidzynie sobotnie etapy rozegrane zostaną w niezwykle widowiskowej i rzadko realizowanej formule Knock Out Sprintu, a UMKS Kwidzyn jako jedyny w tym roku w Europie podjął się przeprowadzenia bardzo prostej dla kibiców i skomplikowanej organizacyjnie formuły rozgrywanej na Mistrzostwach Świata. Czekają nas więc w maju przeszłego roku niezwykłe emocje i wielkie sportowe święto.

A jak było na Pomorze Sprint Cup w 2023 roku w Pelplinie, Tczewie i Gniewie najlepiej zobaczyć na filmach i zdjęciach zmieszczonych na Facebooku zawodów:  https://www.facebook.com/PomorzeSprintCup

Poprzedni artykułPrzerwa w dostawie ciepłej wody
Następny artykułDni Kwidzyna 2023