19 02 2019 wernisaz

18 marca o godz. 17:00 w Teatrze Miejskim w Kwidzynie odbędzie się wernisaż prac Adama Wyżlica „K/20”. K/20 to cykl malarskich prac artystycznych o tematyce krajobrazowej o łącznej ilości dwudziestu obrazów, namalowanych w technice mieszanej, malarsko-sypanej. Użyte materiały do malowania to: farba akrylowa, materiały sypkie naturalne. Powierzchnia płótna w rozmiarze 80 na 50 cm jest wystarczająca, by artystyczny zamysł malarski jakim jest krajobraz lub pejzaż pokazać.

– Wszystkie dwadzieścia płócien prezentuje krajobraz polski zapamiętany podczas podróży artystycznych. Są one wynikiem wspomnień, zapamiętanych widoków z okna pociągu, w którym podróż swą kontynuowałem, do celu. – tłumaczy Adam Wyżlic. – Wspomnienie podróży to mój krajobraz zza okna pociągu przejeżdżającego przez Polskę. Zmieniające się szybko obrazy za oknem są jak znikający zamglony świat przyrody. W danej sekundzie jest i w następnej znika, można powiedzieć jak krótkometrażowy film przyrodniczy. Czasem pola, a czasem wyrasta nagle drzewo lub w oddali nawet las, z przodu na łące krzewy, a innym razem na takich łąkach pasie się zwierzyna domowa: krowy, konie. To wszystko znajdziemy na polskich polach i łąkach. Polski krajobraz jest jak z takiej baśni bardzo kolorowy lecz ulotny chwilą. Tysiące barw na ziemi i niebie w zależności od czasu i miejsca mej podróży np.: barwne niebo od jaskrawego niebieskiego, bezchmurnego po brunatno-szarawe z pełnym zachmurzeniem i deszczem w oddali, od szarości, zieleni barwnych kolorowych po żółcień, czerwień pola złotem łanów pszenicznych malowane. Takie są krajobrazy polskie. Zauważymy wiele ciekawych drobnych lecz istotnych elementów przyrodniczych naszego kraju. Przenosząc barwy kolorystyczne poprzez oko do mózgu, myśli swych odwzorowuję je w zaciszu pracowni malując obraz z takiej podróży. Na wystawie pokazuję dwadzieścia takich obrazów, które są wspomnieniami moimi z podróży. Patrzyłem na pola, łąki poprzez okna pociągu i malowałem takie obrazy, które widzimy dziś na wystawie.

Pracownia artystyczna Adam Wyżlic to małe skromne pomieszczenie o wielkości 3×3,5 metra z jednym okienkiem. Bardzo mała i skromnie urządzona. W dziwnym pojemniku stoją pędzle malarskie, rozrzucone farby, poplamiony stary fotel, a na stole nieodłączny kubek z kawą. I trochę to wygląda jak nieład i brud…. ale nieład i brud artystyczny, w którym sam artysta znajduje się doskonale i w takiej właśnie pracowni powstają dzieła z podróży.

O autorze:
Adam Wyżlic urodził się w 1972 roku. Jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (dyplom w 2017 roku w Pracowni Fotografii prof. Janusza Połoma, dyplom pt. „BAD TRIP – ZŁA PODRÓŻ” oraz Pracowni Malarstwa dr Marzeny Huculak, aneks do dyplomu „K13” oraz absolwentem studiów licencjackich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Pracowni Projektowania Komputerowego prof. Piotra Obarka, dyplom pt. „POLITYKA” 2015 r. Malarz, grafik, fotograf, rysownik, rzeźbiarz.
Twórczość artystyczną autor traktuje jako pasję. Tworzy nie tylko dla przyjemności. Za swój wielki skarb uważa publiczność, której sugestie są dla niego bardzo ważne, pozwalają na dynamiczny rozwój artystyczny. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych na Starym Mieście w Olsztynie poznał artystę, który uwielbiał malować tamtejsze kamieniczki. Jak się później okazało był to Jan Przełomiec. Robił to niemal codziennie. Cenne uwagi malarza nakreśliły własną artystyczną drogę młodego adepta sztuki. Wtedy też powstały pierwsze prace. W 2014 roku, jedną, śmiałą kreską, stworzył postać o groteskowym wyglądzie. Następnie drugą, trzecią i kolejne… Tak powstała seria rysunków zatytułowana „Ludziki”. Dziś Adam Wyżlic ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych (m.in. w Krakowie, Ostródzie, Olsztynie, Dobrym Mieście, Szczytnie, Warszawie) i pięćdziesiąt zbiorowych, podczas których prezentował rysunek, malarstwo, grafikę, plakat i fotografię. Bierze udział w konkursach m.in. w BWA w Olsztynie na plakat „Rok Feliksa Nowowiejskiego” (2016) oraz w X Olsztyńskim Biennale Sztuki – o medal Prezydenta Olsztyna (2017), VIII Triennale malarskie z martwa naturą, konkursie malarskim z martwą naturą BWA Sieradz, oraz w plenerach malarskich i fotograficznych. I nagroda Manewry fotografii WMSF 2015.

Jest członkiem grup artystycznych:
Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków 1058 (27.11.2018)
Solife’ys art. Grupa artystyczna (2017-2018 r.)
KPA „Sąsiedzi” działającego przy MOK Olsztyn (od 2014 r.)
Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Blur” (od 2015 r.)
Związku Plastyków Warmii i Mazur (2015 r.)

Prace Adama Wyżlica prezentowane będą w foyer teatru w Kwidzynie do 18 kwietnia 2019 r.

Kontakt:
e-mail: adamwyzlic@gmail.com
Tel.: 503631538
www.ludziki.olsztyn.pl
www.adamwyzlic.blogspot.com

Kiedy: 18 marca, godz. 17:00
Gdzie: Teatr, ul. Katedralna 18
Wstęp wolny

19 02 2019 wernisaz1

19 02 2019 wernisaz2

Poprzedni artykułKoncert „Stare Dobre Małżeństwo”
Następny artykuł64. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski