09 09 2013 animo

Podczas tegorocznego Festiwalu ANIMO Kwidzyn 2013 organizatorzy proponują szeroki program warsztatów.

WARSZTATY TEATRALNE – KOMEDIA W SZTUCE SCENICZNEJ

Tom Greder jest kwalifikowanym nauczycielem ruchu, ukończył University of Queensland w Australii (Studia ruchu – wydział pedagogiki). Doświadczenie zdobyte w pracy na scenie, w cyrku i na ulicy pozwoliło mu stworzyć twórcze warsztaty klowningu, które od 24 lat prowadzi na całym świecie.
Klown to czujny obserwator ludzkiej natury. Dzięki niemu śmiejemy się z samych siebie, z tego kim lub czym jesteśmy, ale przede wszystkim z tego kim lub czym nie jesteśmy. Uczestnicy warsztatów poprzez, ćwiczenia indywidualne i grupowe, odkryją rzeczywisty obraz człowieka. Postawieni w obliczu ironii i absurdu ludzkiej natury odnajdą w sobie humor klowna. Poznają znaczenie i istotę humoru. Warsztaty przyczynią się do wydobycia swobody ruchu, mowy oraz pobudzą wyobraźnię, tak aby w sposób bardziej wymowny i świadomy rozwinąć formy wyrazu osobistego i artystycznego. Adresowane są do profesjonalistów. Aktorów, studentów i adeptów sztuki teatralnej.
Warsztaty Toma Gredera to praktyczne i teoretyczne zrozumienie procesu twórczego. Organizatorzy zapewniają niezłą zabawę i dużo śmiechu.

www.tomoskar.com

 

WARSZTATY TEATR PRZEDMIOTU

Elżbieta Jeznach studiowała lalkarstwo w Polsce. Po przyjeździe do Paryża w 1990 roku rozpoczęła współpracę z Rolandem Toporem, którego twórczość jest dla niej jednym z najistotniejszych źródeł inspiracji. Dzieła Topora artystka często przenosi w świat teatru będącego połączeniem tradycyjnego teatru aktorskiego z teatrem lalkowym. Założyła paryską  grupę teatralną Miettes de Spectacles.
W poruszających wyobraźnię warsztatach uczestnicy podejmą próbę dialogu aktora z przedmiotem, dokonają teatralizacji rzeczy codziennego użytku. Użyją przedmiotów przyniesionych przez siebie do tego, by w poetycki sposób ukazać otaczającą nas rzeczywistość. Zagłębią się w świat fantazji, snów i marzeń. Poznają znaczenie teatralizacji przedmiotu również jako obiektu scenograficznego.
Organizatorzy wierzą, że uczestnicy będą mieli okazję wyzwolić swoją kreatywność, tak aby dzięki twórczej współpracy w grupie pod kierunkiem Elżbiety Jeznach stworzyć cudowny spektakl, na który będą mogli zaprosić festiwalowych gości.
Warsztaty są adresowane zarówno do profesjonalistów jak i amatorów. Miłośników sztuk plastycznych, wizualnych. Ludzi obdarzonych wyobraźnią i abstrakcyjnym myśleniem. Prosimy uczestników o przyniesienie ze sobą przedmiotów związanych z jakąś ciekawą historią, można też wziąć ze sobą ulubioną muzykę.

www.vanderhaagen.org/miettes_de_spectacles/compagnie.html

WARSZTATY ANIMACJI LALKĄ TEATRALNĄ

Marina Lazariewa – aktorka, scenograf i reżyser teatru lalek Jest absolwentką Petersburskiej Akademii Sztuki Teatralnej – Sankt Petersburg / Rosja. Ukończyła również Akademię Sztuk w Grodnie ze specjalnością reżyser imprez masowych kierunek pedagogiczny. Pracowała ponad 20 lat w Obwodowym Teatrze Lalek w Grodnie. Jako reżyser promuje sztukę teatralną związaną z folklorem i kulturą białoruską. Prowadzi edukację teatralną dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie prowadziła warsztaty dla nauczycieli i instruktorów teatralnych. Jest twórcą i założycielem Teatru Domowego Maria Iskusnica z Grodna. Warsztaty skoncentrują się na tradycyjnych technikach animacji lalką teatralną.
Uczestnicy będą mogli poznać tajniki pracy lalkarza. Będą odbywały się na podstawowym poziomie pierwszego semestru nauki animacji w Akademii Teatralnej. Będą bazowały na improwizowanej akcji scenicznej przy użyciu lalek ćwiczebnych. Doprowadzą do stworzenia lalkowej postaci teatralnej. Dadzą podstawy do pracy z dziećmi i młodzieżą przy tworzeniu amatorskich spektakli lalkowych. Warsztaty są adresowane do amatorskich grup teatralnych, instruktorów, pedagogów, nauczycieli, osób prowadzących zajęcia teatralne, miłośników teatru, którzy chcą zdobyć praktyczne wiadomości na temat animacji lalką teatralną również profesjonalistów, którzy nie znają sztuki animacji.
W ostatnim dniu festiwalu zostanie zaprezentowany mini – mini spektakl, wynik warsztatowej pracy. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkania z Mariną Lazariewą staną się początkiem fascynacji sztuką lalkarską.

http://maria-iskusnica.by

 

WARSZTATY SAMORÓBKA

Paweł Romańczuk = muzyk i kompozytor. Od 2006 roku rozwijający poszukiwania w dziedzinie małych instrumentów. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi/ Założyciel grupy Małe Instrumenty z Wrocławia. Współpracował z Pierre’em Bastienem, Margaret Leng Tan, Piotrkiem Kurkiem i grupą Za Siódmą Górą.
Warsztaty poświęcone są nietypowym instrumentom wykonanym własnoręcznie i  muzyce na nich wykonanej. Odkryją przed uczestnikami w praktyczny sposób podstawową wiedzę dotyczącą fizyki dźwięku i automatycznego wykorzystywania jej w działaniu np. w spektaklu teatralnym. Doprowadzą do zdobycia umiejętności jaką jest budowa własnego instrumentu muzycznego i konstrukcji grających. Sprowokują do otworzenia się na zjawiska muzyczne spoza promowanych w mediach schematów kultury dźwięku.
Ideą warsztatów jest możliwość bycia kreatywnym w każdym wieku, na każdym etapie życia. Wystarczy wyobraźnia muzyczna i sprawna para rąk. Zatem warsztaty dedykowane są wszystkim chętnym. Organizatorzy zapraszają na koncert , który z pewnością będzie wynikiem kreacji pomysłów żywej realizacji dźwiękowej i konstrukcyjnej uczestników warsztatów i Małych Instrumentów.

http://maleinstrumenty.pl

 

WARSZTATY Z MARIONETKI

Bence Sarkadi jest absolwentem ELTE University of Budapest, Budapest Puppet Theater School of Puppetry ,ELTE University of Budapest. Swoją solową przygodę z marionetką rozpoczął w 1999 roku. Występował i występuje na całym świecie: na Węgrzech, w Grecji, na Cyprze, w Belgii, Kolumbii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Słowenii, Ukrainie, Hiszpanii, Australii, Rosji i Korei Południowej. Bence uczy wiedzy o marionetce w Instytucie Sztuki Lalkarskiej w Budapeszcie. Z dużym powodzeniem od wielu lat prowadzi na świecie warsztaty manipulacji lalkami niciowymi.
Uczestnicy warsztatów poznają technikę ruchu i budowy marionetki (lalki niciowej ). Stworzą teatralne scenki rodzajowe, których fundamentem będą ćwiczenia oparte na improwizacji. Organizatorzy potwierdzają, że będzie to niesamowita szansa dla fanów lalkowych na twórcze spotkanie z jednym z najwybitniejszych mistrzów marionetki Bencem Sarkadi.
Warsztaty dedykowane są lalkarzom, nauczycielom, artystom i innym kreatywnym osobom, aby mogli nabyć podstawowe umiejętności, które później mogą zawrzeć w swojej twórczej i pedagogicznej pracy.

www.facebook.com/bencesarkadi

 

WARSZTATY TEATRU CIENI

Petronela Dušová profesjonalny lalkarz. Absolwentka The Theatre Faculty of the Academy of Performing Arts w Pradze. Pracowała w Państwowym Teatrze Lalek w Bratysławie prez pięc sezonów teatralnych. 1994 roku założyła prywatny teatr Teatro Neline, gdzie za swoje artystyczne dokonania otrzymała wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. Współpracuje z Międzynarodowym Domem Sztuki dla Dziecka Bibiana oraz z fundacją Dr Klaun, która pomaga chorym dzieciom, a Neli przynosi im swoje spektakle dając odrobinę uśmiechu. Ma 23 letnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów teatralnych zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Teatr cieni jest jedną z najstarszych form teatru. Gra światła i cienia jest fascynująca. Cień jest odbiciem rzeczywistości, która wnika w miejsca w których działają marzenia, wizje i pragnienia. W warsztatach uczestnicy poznają historię teatru cieni, techniki animacji jakich używa ten teatr oraz budowę scenografii. Za pomocą gry światła i ciemności, gry z cieniem jakie rzuca ludzkie ciało warsztatowcy postarają się odpowiedzieć na pytanie jakie możliwości drzemią w teatrze cieni.
Organizatorzy proponują by oswoić swój cień i stworzyć wraz z Petronela Dusową dzieło, które podczas ANIMO przeniesie nas w świat abstrakcji teatru cieni.

www.neline.sk

 

WARSZTATY PIOSENKI TEATRALNEJ

Bogdan Szczepański – muzyk, kompozytor, kontrabasista Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Związany z Unią Teatr Niemożliwy z Warszawy i Łomżyńskim Teatrem Lalek od samego początku ich istnienia Autor muzyki do ponad dwustu przedstawień teatralnych, wielokrotnie nagradzanej w kraju i za granicą. Piosenka to nie tylko wpadająca w ucho melodia lub rytm, z tekstem o „niczym”… Piosenka to nie tylko piękny głos śpiewającego… Piosenka to nie tylko widowisko estradowe z choreografią powtarzalną na całym świecie… Piosenka to… Wszystko (lub prawie wszystko) o piosence teatralnej, poetyckiej, kabaretowej, czyli takiej gdzie ważne słowo oparte jest o muzykę i emocje… Każdy może zaśpiewać, pod warunkiem że WIE CO CHCE POWIEDZIEĆ… I takie właśnie będą moje warsztaty…

Bogdan E. Szczepanski

 

Czas trwania: każdy warsztat trwa 3 godziny (łącznie 15 godzin)
Terminy: 01 października – 05 października 2013
Zajęcia: 1 października godz. 16.00,
reszta dni od godziny 12.00 – 15:00 również i popołudniu do decyzji grupy i prowadzącego warsztaty

Koszt: 100 zł/od osoby (udział w warsztatach + wejścia na wszystkie wydarzenia festiwalowe)
450 zł/ od osoby dla osób przyjezdnych (Hotel + 3 posiłki + warsztaty + wejścia na wszystkie wydarzenia festiwalowe), zaliczka 100 zł

Zapisy: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00 w Biurze Promocji ANIMO 2013 – Czarna Sala, ul. Słowiańska
13, 82-500 Kwidzyn, oraz pod numerem tel.: + 48 665 017 503 bądź pod adresem e-mail: animofestival@gmail.com

Wpłaty i zaliczkę (w wysokości 100 zł) należy dokonać do 15 września 2013 roku na konto:

Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie
82 8300 0009 0016 8127 2000 0010
Tytułem: Warsztaty ANIMO 2013

Karta zgłoszenia / workshop form: https://drive.google.com/folderview?id=0B5zh2jv0lEzVUXlSY2VRaUtILWs&usp=sharing

Informacje: animofestival@gmail.com

+48 665 017 503 (eng/pl)
+ 48 606 977 954 (ru/pl)

www.animofestival.pl
www.animofestival.blogspot.com

Poprzedni artykułOferta realizacji zadania publicznego
Następny artykułMistrzostwach Polski w bocce na piasku