Prawdopodobnie tego nie wiecie!
„Jego książka jest pasjonująca, szkoda, że nikt jej dotąd nie przełożył na język polski”, pisał w prasie Andrzej Januszajtis. Mowa o pierwszej, wydanej drukiem w Kwidzynie w 1694 roku książce autorstwa Fryderyka von Groebena, generała majora, starosty kwidzyńskiego. Po świecie podróżował bardzo wiele, a swoje podróże opisał i wydrukował właśnie pod koniec XVII wieku. O tym, że treść takich książek może być fascynująca wiadomo od dawna. Trudność stanowi język, rodzaj czcionki, stare nazwy geograficzne. Ale takie wyzwanie podjął samorząd kwidzyński, zachęcony ciekawymi artykułami profesora Januszajtisa. I oto jest. Przetłumaczona na język polski pierwsza książka wydana drukiem w Kwidzynie. Warto dodać, że wydrukowana dokładnie 330 lat temu.
Z tej okazji zapraszamy serdecznie na promocję, połączoną z licznymi zajęciami edukacyjnymi, związanymi z dawnym piśmiennictwem i literaturą. Z okazji wydania drukiem polskiego tłumaczenia przygotowaliśmy dla Państwa program wydarzeń na ten dzień.

3 kwietnia
16:00 – OFICJALNIE – KWIDZYŃSKIE CENTRUM KULTURY – KASYNO KULTURY
Otwarcie wydarzenia
– Prof. Andrzej Januszajtis – Wprowadzenie i kilka słów o publikacji
– Katarzyna Przybylska – Pracownia Regionalna KCK
– Marek Krukowski – Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie

16:00 – KREATYWNIE DLA DZIECI – BIBLIOTEKA MIEJSKO-POWIATOWA W KWIDZYNIE
– Biuro podróży Groebena, palcem po Europie – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci – poczekalnia multimedialna
– Kancelaria Groebena – warsztaty kaligrafii dla dzieci – poczekalnia multimedialna,
– Halo, tu Groeben – Selfie z Ottonem – hol główny,
– Włochy, Węgry, Cypr czy Francja? – zajęcia kreatywne dla dzieci -hol główny

Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem kaplicy Groebena w kwidzyńskiej katedrze ufundowanej przez siebie w 1705 r. w kwidzyńskiej katedrze, w której autor spoczął wraz z trzema żonami, o pełnych godzinach od 9:00 do 17:00, zapisy tel. Tabularium KCK – 55 273 21 21

Poprzedni artykułWybory samorządowe 2024
Następny artykułI etap „Roweriady” 2024 w Szkole Podstawowej w Rakowcu