kwidzyn logo

Podczas spotkania Pani Halina Klein podsumowała cały dorobek dotychczasowej działalności klubu. Goście wspominali rozmaite imprezy turystyczne, planowali następne. Spotkanie miało ciepły, serdeczny charakter. „Bibliochody” to przede wszystkim stałe imprezy pod nazwą „Wiosenny rajd”, „Jesienny rajd” czy znany chyba wszystkim kwidzynianom „Rajd Pierwszoklasistów”. W ciągu czterdziestu lat do klubu należało 317 osób. „Bibliochody” zorganizowały 2058 imprez dla 36.930 osób, w tym 1451 imprez pieszych dla 35.189 osób. Były to: 39 „Rajdów Wiosennych”, 40 „Rajdów Jesiennych”, 30 „Rajdów Pierwszoklasistów”, 36 Ogólnopolskich Wysokokwalifikowanych Rajdów Pieszych i 1306 wycieczek pieszych. Punkt weryfikacji odznak pieszych przy Klubie zweryfikował ich aż 1524 sztuki! W ciągu 40 lat w „Bibliochodach” działali aktywiści przeszkoleni przez PTTK: 17 przodowników Turystyki Pieszej, 7 przodowników Turystyki Rowerowej, 1 Przodownik Turystyki Kajakowej, 7 znakarzy szlaków pieszych i 4 rowerowych, 2 przewodników i 3 pilotów wycieczek. Większość tych osób działa w klubie do dnia dzisiejszego. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców dzisiejszego Kwidzyna, statystycznie przez „Bibliochody” przeszedł prawie każdy z nas…

„(…) W Bibliotece Miejskiej pracowałam od 1954 roku. Po trzech latach pracy pojechałam na wczasy do Karpacza, gdzie trafiłam na grupę turystów, którzy zachęcili mnie do wędrowania, szczególnie namawiając do chodzenia po górach i pływania kajakami. Góry polubiłam od razu i w następnym roku razem z siostrą i koleżanką wybrałyśmy się do Zakopanego. Zauroczona górami w kolejnym roku pomagałam w prowadzeniu obozu wędrownego w Tatrach, a w 1960 roku wędrowałyśmy po Mazurach. Po tych doświadczeniach postanowiłam jeszcze spróbować turystyki kajakowej. I tak trafiłam z siostrą w 1961 roku do PTTK. Pracowałam w bibliotece dla dzieci i to właśnie dzieciom opowiadałam o swoich wędrówkach. Znaleźli się wówczas tacy, którzy chcieliby też uprawiać turystykę. Kiedy mieliśmy już 11 osób chętnych do wędrowania, postanowiliśmy założyć koło turystyczne przy Bibliotece Dziecięcej. Zaakceptowała ten pomysł dyrektor biblioteki Krystyna Grabowska, obiecał pomóc PTTK i tak  22 listopada 1968 roku odbyło się zebranie założycielskie Koła Turystyki „Bibliochody”. Na pierwszą wyprawę wyruszyliśmy już 23 listopada wzdłuż leśnych jezior w okolicach Klasztorka…” Tak wspomina początki pani Halina Klein, założyciel i prezes „Bibliochodów”.

20081222 DSC00003 3000x2008

W spotkaniu uczestniczył prezes kwidzyńskiego oddziału PTTK Mariusz Wesołowski, Prezes Oddziału Ziemi Elbląskiej PTTK  w Elblągu – Marian Tomaszewski, Dyrektor Biblioteki Miejsko – Powiatowej Krystyna Kopisto, działacze i sympatycy Klubu. Podczas uroczystości wręczona została odznaka „25 lat w PTTK” dla Justyny Liguz. Na spotkaniu nie zabrakło „urodzinowego” tortu. Uroczystości towarzyszyła wystawa, na której można było przejrzeć kroniki z wypraw, odznaki turystyczne, plakietki i inne pamiątki z wypraw turystycznej braci.

Pani Halinie Klein życzymy dużo zdrowia i dalszej wytrwałości w pracy, a „Bibliochodom” następnych udanych imprez i kolejnych rocznic.

20081222 DSC00002 3000x2008

 

Poprzedni artykułSpotkanie opłatkowe dla Mieszkańców Kwidzyna
Następny artykułRepertuar DKF w styczniu