03 04 2014 autyzm1

Autyzm, tajemnicze zaburzenie rozwoju, które przytrafia się jednemu na kilkaset dzieci. Medycyna rozpoznała je w latach czterdziestych ubiegłego stulecia, ale do dziś nie potrafi w pełni wyjaśnić przyczyn jego występowania ani mechanizmów, które wywołują jego objawy. Dzieci nim dotknięte pod wieloma względami różnią się zachowaniem od swoich rówieśników: mają poważne trudności z komunikacją, czasem z mową, z rozpoznawaniem emocji u innych, izolują się, nie znoszą zmian w otoczeniu, są skłonne do koncentracji się na powtarzających się czynnościach. Żyją w świecie, który bardzo różni się od naszego, bo niektóre procesy zachodzące w ich układzie nerwowym przebiegają inaczej niż zwykle. Nie potrafimy wyleczyć autyzmu, ale możemy pomagać osobom nim dotkniętym, budując mosty łączące ich świat z naszym, ucząc je zachowań w naszym świecie przydatnych.

03 04 2014 autyzm2

Jednak tak jak nauka wie o autyzmie ciągle zbyt mało, tak i powszechna świadomość dotycząca tego zjawiska jest ciągle niewystarczająca. Autyzm stał się na przykład pożywką dla sensacyjnych mitów dotyczących szczepień, które rzekomo mają być jego przyczyną. Stąd potrzeba powszechnego uświadamiania tego, co już wiemy o autyzmie i radzeniu sobie z nim. Od 2008 roku pod auspicjami ONZ corocznie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Od 2011 roku amerykańska organizacja Autism Speaks propaguje akcję Light It Up Blue, w której dla przypomnienia o zjawisku na całym świecie 2 kwietnia najsłynniejsze i najważniejsze budowle podświetlane są na symbolizujący autyzm kolor niebieski.

03 04 2014 autyzm3

W Kwidzynie pomocą dotkniętym autyzmem zajmuje się Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”. Organizuje między innymi indywidualne programy terapeutyczne z zajęciami prowadzonymi w domach dzieci i w placówkach oświatowych. Zajmuje się też wsparciem dla rodzin, borykających się z tym problemem i szerzeniem wiedzy na temat zaburzenia. Kwidzyńskie obchody VII Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie stowarzyszenie zorganizowało we współpracy z Urzędem Miasta i Biblioteką Miejsko-Powiatową. Obchody miały formę dwóch akcji.

03 04 2014 autyzm4

Po południu na deptaku przed budynkiem biblioteki odbył się rodzinny festyn. Były na nim atrakcje nieodłączne od tego typu imprez: skoki na dmuchanych zamkach, muzyka, malowanki i wata cukrowa. Były dziesiątki błękitnych balonów. Był jednak też poważniejszy edukacyjny wątek, najpierw krótka prelekcja wprowadzająca w zagadnienie autyzmu i opisująca działania Stowarzyszenia, a potem przejmująca lektura fragmentów książki próbującej zdać sprawę z tego, jak wygląda świat doświadczany przez autystyczne dziecko. Mogliśmy dowiedzieć się o życiu, w którym drobne, powszechne zjawiska stają się dla nadwrażliwego w pewnych zakresach umysłu prawdziwą torturą. Mogliśmy przekonać się, że te trudności mogą jednak dzięki pracy być przezwyciężane i że autystyczne dzieci nie są skazane na samotność i bezradność.
Wieczorem Kwidzyn dołączył po raz kolejny do szeregu miast, w których 2 kwietnia w geście solidarności najważniejsze budynki podświetlane są na niebiesko. W zeszłym roku podświetlona była kwidzyńska katedra, tym razem błękitna iluminacja dotyczyła detali architektonicznych budynku Urzędu Miasta. A wśród laserowych błysków pojawiał się napis informujący, że były to obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

03 04 2014 autyzm5

Poprzedni artykułSkoki przez przeszkody
Następny artykułUdane starty przełajowe lekkoatletów KKL ,,Rodło” Kwidzyn