25 czerwca w Zamku w Kwidzynie, oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku miało miejsce VI Sympozjum Dorotańskie pod patronatem biskupa elbląskiego dr. Jacka Jezierskiego. Główną tematyką prelekcji była postać Błogosławionej Doroty z Mątowów Wielkich, która zamieszkała w zamurowanej pustelni w kwidzyńskiej katedrze.

Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku we współpracy z Miasto Kwidzyn, Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Parafią św. Jana Ewangelisty zaprosili do bardzo ciekawych wykładów następujących gości:

  • o. prof. dr hab. Bazyli Degórski (Angelicum, Rzym) z tematem: „Początki życia pustelniczego”
  • ks. prof. dr hab. Wojciech Zawadzki (UKSW), z tematem: „Rekluzja w tradycji Kościoła i jej aplikacje na terenach polskich i pruskich”
  • prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski (UMK), przedstawił postać Błogosławionej Juty z Chełmży
  • dr hab. Marta Kowalczyk (WSD Elbląg), rzuciła nowe światło na zagadnienie pustelni Doroty w temacie: „Co wiemy o pustelni bł. Doroty z Mątowów na dziś?”
  • dr Lech Łbik, z tematem: „Więźniom na ratunek. Trzy mikrohistorie z cudów bł. Doroty z Mątowów”
  • dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska (UMK), omówiła „Imagines pulcherrime: Kategoria piękna w mistyce bł. Doroty”
  • dr hab. Juliusz Raczkowski (UMK) we współpracy z Katarzyną Bucław (Muzeum Diecezjalne w Toruniu), omówili „Obraz św. Rozalii i patronek pruskich z kościoła świętojańskiego w Toruniu w świetle najnowszych badań”
  • mgr Alicja Grabowska-Lysenko (TNT), zaprezentowała najnowsze znalezisko – „Relikwiarz rekluzorium bł. Doroty z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu jako świadectwo starań o odnowę kultu pruskiej mistyczki w XVII wieku”

Sympozjum zwieńczyła prelekcja dr hab. Radosława Biskupa (UMK) na temat „Perspektyw badań nad dziejami średniowiecznej diecezji pomezańskiej. Uwagi na marginesie przekładu rozprawy Mario Glauerta”. W przerwach pomiędzy wystąpieniami toczyła się interesująca dyskusja, zwieńczona postawieniem postulatów badawczych.

Spotkanie prowadzili dr hab. Janusz Trupinda oraz dr Justyna Liguz.

W tym dniu, także w Zamku w Kwidzynie zaprezentowany został relikwiarz, odnaleziony we wrześniu 2020 r., w trakcie prac inwentaryzacyjnych w zakrystii kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w ramach realizacji projektu „Inwentarz sztuki Torunia”. Żelazna skrzyneczka podzielona wewnątrz na pięć komór, zawierających relikwie została opatrzona pismem informującym o zawartości skrzynki. Jego treść nie pozostawia wątpliwości, iż odnaleziony relikwiarz to ten sam obiekt, który w 1637 r. przewieziony został z Kwidzyna i złożony na toruńskim ołtarzu św. Rozalii.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Foto: Anna Krupa Fotodiament

Poprzedni artykułRadosław Biskup – spotkanie z autorem
Następny artykułKwidzyński poranek z radiem Wnet