W ostatni weekend września na północnych obrzeżach Szczecina odbyły się jedne z najważniejszych klubowych zawodów sezonu w biegu na orientację – II runda Klubowych Mistrzostw Polski.

Mistrzostwa rozgrywane są w dwóch rundach i składają się z 6 biegów w kategoriach wiekowych od K10 i M10 (dziewczęta i chłopcy do 10 lat). W pierwszej rundzie zawodnicy biegają dystans sprinterski, klasyczny i sztafety klubowe 3-zmianowe. W drugiej natomiast sprint nocny, bieg średniodystansowy i sztafety klubowe 7-osobowe, tzw. sztafety pokoleń, w których startuje siedmioro zawodników z różnych kategorii wiekowych, w tym co najmniej 2 kobiety.

Podczas pierwszego dnia rywalizacji na piątkowej trasie sprinterskiego biegu nocnego klasą dla siebie byli, nasza reprezentantka Polski Iga Müller w kategorii K16 i nasz najbardziej doświadczony zawodnik, startujący w kategorii M75 Edward Pokora, którzy wygrali swoje kategorie zdobywając złote medale. Kolekcję medalową, zdobywając tego dnia 2 srebrne medale, uzupełnili: Maja Roszak w kat. K45, nasz potrójny medalista Pucharu Najmłodszych Jakub Jędras w kat. M10 i trener zawodników UMKS Przemysław Jędras w kat. M40. 5 medali oraz 8 miejsc kwidzyńskich zawodników w pierwszych ósemkach swoich kategorii w znaczący sposób przybliżyło UMKS do obrony miejsca wśród 8 najlepszych klubów w Polsce stanowiących I ligę Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Drugiego dnia, w sobotę, do południa zawodnicy rywalizowali na średnim dystansie przygotowanym na terenach Puszczy Wkrzańskiej. Tego dnia kwidzynianie wzbogacili swoje konto medalowe o kolejne trzy medale. Tym razem o złoto postarali się medaliści ze sprintu Jakub Jędras w M10 i Edward Pokora w M75, którzy tym samym przypieczętowali też swój sukces na innym polu, zapewniając sobie w praktyce zwycięstwo w klasyfikacji generalnej rankingu Ogólnopolskiego za 2021 rok. Grono medalistów uzupełniła tego dnia Katarzyna Szafarewicz zdobywając 3 miejsce i brązowy medal.

Tego samego dnia wieczorem od 2 zmian nocnych rozpoczęła się finałowa rywalizacja w sztafetach klubowych 7 osobowych. Emocje były ogromne, ponieważ bardzo blisko siebie na miejscach od 6 do 9 klasyfikacji klubowej po 5 biegach plasowały się 4 reprezentacje pomorskich klubów i wiadomo było, że dla jednej z tych drużyn zabraknie miejsca w I lidze. Kwidzyńska sztafeta w składzie; Hanna Perfikowska, Wiktor Müller, Wiktor Rygielski, Przemysław Jędras, Adam Zaremba, Iga Müller i Piotr From stanęła na wysokości zadania zajmując 13 miejsce w gronie 40 sztafet klubowych, czym zapewniła UMKS Kwidzyn 7 miejsce w ostatecznej klasyfikacji, wyprzedzając tylko o 1 punkt PKO Harpagan Gdańsk  i po raz kolejny z rzędu plasując się wśród 8 najlepszych klubów w Polsce.

– 7 miejsce klubowo w Polsce i 19 medali indywidualnych w obydwu rundach KMP (8 złotych, 8 srebrnych i 3 brązowe) to dla nas powód do ogromnej dumy i chyba najwyższe miejsce wszystkich kwidzyńskich klubów w najwyższych klasach rozgrywek ligowych w 2021 roku. Pozostaje też jednak drobny niedosyt, bo liczyliśmy, że po 2 latach na tej pozycji będziemy w stanie wywalczyć o jedno miejsce wyżej. Niestety trudno nam dziś myśleć o wyższych pozycjach, bo kluby z Wrocławia, Łodzi, Warszawy czy Krakowa, ze względu na budżet, dostępność do środowisk akademickich i wojskowych oraz szerokość kadry trenerskiej, klubowo są dla nas w tej chwili nieosiągalne. Z kolei przypomnę, że UMKS Kwidzyn jest w tym roku zwycięzcą Pucharu Najmłodszych i najlepszym klubem w Polsce wśród dzieci i młodzieży. Myślę, że praca jaką wraz z trenerem Przemysławem Jędrasem i zawodnikami wykonaliśmy w tym sezonie dała nam ogromną satysfakcję i pokazała jak duże możliwości są jeszcze w naszych zawodnikach.  – mówi Tomasz Müller, dumy prezes UMKS Kwidzyn oraz jeden z trenerów klubu i dodaje – nie byłoby tych wszystkich sukcesów gdyby nie wsparcie i współpraca z Miastem Kwidzyn, Starostwem Powiatowym w Kwidzynie oraz International Paper a dzisiejszym MM Polska, na pomoc i zaangażowanie których od samego początku klubu możemy liczyć i bez których nie bylibyśmy w stanie pracować i uczestniczyć w zawodach. Bardzo dziękujemy.

Klubowymi Mistrzami Polski została reprezentacja WKS Śląsk Wrocław, przed Orientuś Łódź i UNTS Warszawa, a I ligę PZOS uzupełnili na kolejnych miejscach: Azymut Pabianice, Siódemka Rumia, UMKS Kwidzyn i Harpagan Gdańsk. Do drugiej ligi spadł natomiast wieloletni lider pomorskiej orientacji Azymut 45 Gdynia.

 

Poprzedni artykułŻłobki Miejskie w Kwidzynie
Następny artykuł16 Międzynarodowy 20 Festiwal ANIMO 2021 Kwidzyn, uważamy za otwarty