25 09 2019 umks

Sezon 2019 w biegu na orientację w Polsce dużymi krokami zmierza ku końcowi i z każdym tygodniem poznajemy coraz więcej rozstrzygnięć we wszystkich klasyfikacjach generalnych tego sezonu.

W ostatni weekend lata od 20 do 22 września zawodnicy rywalizowali w II rundzie Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację. Na wiosnę, podczas pierwszej rundy w Gdyni zawodnicy rywalizowali na dystansie klasycznym, w biegu sztafetowym oraz sprinterskim. Tym razem rywalizacja przeniosła się do Kielc, gdzie najpierw w piątek wieczorem zawodnicy biegali nocny bieg sprinterski po centrum Kielc. W sobotę do południa rywalizacja na średnim dystansie odbyła się w pobliżu stoku narciarskiego , a już w godzinach wieczornych rozpoczęła się kulminacja KMP 2019, czyli 7-zmianowy bieg sztafetowy.

W biegu sprinterskim doskonale spisała się nasza tegoroczna multimedalistka Iga Müller w kategorii wiekowej K14 (SP 4) i nestor kwidzyńskiego klubu Edward Pokora w kat. M75, którzy wygrali swoje kategorie i zdobyli złote medale. Srebrny medal w biegu sprinterski wywalczyli natomiast Adam Zaremba (M12 – Społ. SP) i Katarzyna Szafarewicz (K10 – SP 4), a brązowy Maja Roszak (K40). W związku z tym, że do klasyfikacji generalnej Klubowych Mistrzostw Polski punktowało 20 najlepszych zawodników we wszystkich kategoriach do K/M 21 i 10 najlepszych zawodników w kategoriach weterańskich, warto wspomnieć też o bardzo wysokich lokatach Katarzyny Cepurdej (K16 – II LO) i Wiktora Müllera (M16 – ZS nr 1), którzy wywalczyli 4 miejsca, zdobywców 5 miejsc Niny Rasczupkiny (K35), Władysława Cepurdeja (M14 – SP4) i Zbigniewa Mądrzyńskiego (M60) oraz Hanny Perfikowskiej (K16 – Społ. LO) i Katarzyny Kędzior (K40), które uplasowały się na 6 miejscach.

Swoją bardzo wysoką formę nasi zawodnicy potwierdzili już następnego dnia podczas biegu na dystansie średnim. Na bardzo technicznej i wymagającej kondycyjnie trasie na obrzeżach Gór Świętokrzyskich ponownie najlepiej spisali się złoci medaliści z biegu sprinterskiego Iga Müller i Edward Pokora, którzy ponownie wygrali rywalizację w swoich kategoriach wiekowych K14 i M75, zdobywając swoje drugie złote medale tego weekendu. Do grona medalistów KMP tego dnia dołączyły jeszcze Katarzyna Szafarewicz (K10) i Katarzyna Kędzior (K40), które wywalczyły brązowe medale. Tuż za podium na 4 miejscach bieg średniodystansowy ukończyli Maja Roszak (K40) i Tomasz Müller (M50). 5 miejsca wywalczyli Katarzyna Cepurdej (K16), Nina Rasczupkina (K35) i Wiktor Droń (M12 – SP6), a 6 miejsca Paweł Perfikowski (M12 – Społ. SP), Przemysław Jędras (M3) i Aleksandr Cepurdej (M60).

Tradycyjnie ostatnim etapem Klubowych Mistrzostw Polski była 7-osobowa sztafeta klubowa, nazywana w środowisku biegaczy na orientację „sztafetą pokoleń”. Na siedmiu trasach zaczynających się od dwóch zmian nocnych startują bowiem zawodnicy różnych płci i z różnych kategorii wiekowych, jednak dominujące znaczenie mają biegi zawodników z kategorii elitarnej K21 i M21. Ponieważ, UMKS nie posiada jeszcze swoich wychowanków w tych kategoriach, musieli ich zastąpić znacznie młodsi lub starsi zawodnicy. Mimo tego sztafeta klubowa UMKS w składzie: Hanna Perfikowska, Franciszek Reniecki, Władysław Cepurdej, Rafał Gąsior, Iga Müller, Katarzyna Cepurdej i Przemysław Jędras, po raz pierwszy w historii awansowała do pierwszej dziesiątki najlepszych sztafet klubowych w Polsce, zajmując na mecie bardzo wysokie 9. miejsce.

Ostatecznie w obydwu rundach Klubowych Mistrzostw Polski zawodnicy UMKS Kwidzyn wywalczyli 633 punkty (przy 422 punktach w ubiegłym roku) i w klasyfikacji generalnej Klubowych Mistrzostw Polski również zajęli najwyższe w dotychczasowej, 8-letniej historii klubu, 7. miejsce i utrzymali miejsce w elicie klubów I-ligowych Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

W 2015 roku UMKS Kwidzyn debiutował w Klubowych Mistrzostwach Polski zajmując 19. miejsce. W 2016 roku było to 17. miejsce, a w 2017 roku 16. miejsce. W ubiegłym roku po raz pierwszy kwidzyniacy awansowali do I ligi PZOS zajmując 8. miejsce. Wtedy dla wielu trenerów i znawców orienteeringu w Polsce było to ogromne zaskoczenie. Dziś nikt już nie był zaskoczony ponieważ nasi zawodnicy na każdych zawodach znajdowali się w czołówce we wszystkich kategoriach wiekowych.

7. miejsce wśród najsilniejszych klubów w Polsce, 21 medali Klubowych Mistrzostw Polski i 11 medali Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz 11 medali i klubowe wicemistrzostwo Pucharu Najmłodszych 2019, czyli nieoficjalnych Mistrzostw Polski dzieci i młodzików do lat 14. Drużyna z którą muszą się liczyć wszystkie kluby w Polsce. To na pewno powód do uzasadnionej dumy, zarówno dla klubu jak i dla miasta.

Klubowym Mistrzem Polski w 2019 roku został Orientuś Łódź, wicemistrzem Wawel Kraków, a podium uzupełnił UNTS Warszawa. W klasyfikacji końcowej kwidzyniaków wyprzedziły jeszcze Śląsk Wrocław, Azymut 45 Gdynia i Azymut Pabianice. Dodajmy, że wszystkie te kluby, to drużyny z kilkudziesięcioletnią tradycją i posiadające po kilkunastu trenerów z doświadczeniem w kadrach narodowych różnych szczebli i znacznie większym budżetem. Tym większe gratulacje należą się zarówno zawodnikom jak i kadrze trenerskiej: Przemysławowi Jędrasowi, Aleksandrowi Cepurdej i Tomaszowi Müllerowi.