20 08 2019 test3

Podczas imprez plenerowych Pożegnanie Lata oraz Jabil Day prowadzone będą bezpłatne badania przesiewowe w kierunku HCV (wirus żółtaczki typu C), których celem jest zwiększenie wykrywalności wirusa wśród społeczeństwa, a w dłuższej perspektywie – zmniejszenie jego występowania. Za stoisko, na którym będzie można wykonać badanie odpowiedzialna jest firma JaHuBaT Jacek Topolski, wraz z uprawnionym do pobierania materiału do badań laboratoryjnych personelem medycznym.

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u części pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności, wreszcie do raka. Szacuje się, że w Polsce jest 165-200 tys. osób zakażonych HCV,  jednak dotychczas tylko ok. 30 tys. z nich wie o swoim zakażeniu.

Wirus przenosi się przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV

Na zakażenie HCV mogą być narażone osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym (np. operacjom), w czasie których otrzymywały krew lub produkty krwiopochodne (do 1992 roku nie badane w kierunku HCV) lub wykonywano u nich zabiegi medyczne lub niemedyczne z użyciem niesterylnego sprzętu, takie jak: zabiegi stomatologiczne czy kosmetyczne (manicure, tatuaż czy akupunktura), podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenia skóry)

W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia.

Należy pamiętać, iż podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być źródłem nowych zakażeń́. Wykonanie testu na obecność przeciwciał polega na nakłuciu opuszka palca oraz pobraniu dwóch kropli krwi, które umieszcza się na teście kasetkowym. Po dodaniu odczynnika i odczekaniu kilku minut, wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV staje się widoczny i jest odczytany przez personel medyczny.

Badania będą przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV – „Prosty Krok do Zdrowia” realizowany przy wsparciu firmy ABBVIE i pod patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Badania odbędą się:

– 30.08.2019r. – 16.00-20.00 Pl. Jana Pawła II w Kwidzynie „Pożegnanie Lata”

– 07.09.2019r. – 15.00-21.00 Stadion ul. Sportowa w Kwidzynie „Jabil Day”

Badania są bezpłatne, anonimowe i szybkie. Po pobraniu kropli krwi w 5 minut dowiecie się, czy jesteście nosicielami wirusa, który zagraża waszej wątrobie.

Badanie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych i pełnoletnich chętnych.

Dla dzieci planujemy warsztaty z pierwszej pomocy.

20 08 2019 test2 

Poprzedni artykułInformacja dla użytkowników przyrządów pomiarowych – wag mechanicznych i elektronicznych oraz odważników
Następny artykułPożegnanie Lata