05 03 2019 Szalamaja1

35 x Szałamaja’2019 czyli Jubileuszowe spotkanie z piosenką harcerską i poezją śpiewaną

To już 35 lat odkąd w Kwidzynie odbywa się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej Turystycznej i Poezji Śpiewanej Szałamaja. Cykliczna amatorka impreza artystyczna o ambicjach ogólnopolskich , organizowana i prowadzona przez młodych instruktorów i drużynowych Związku Harcerstwa Polskiego z Hufca im. Kwidzyniaków.
Na deskach kwidzyńskiego kinoteatru zaprezentowali się uczestnicy festiwalu w kategoriach: piosenka zuchowa (4 gromady), piosenka harcerska (14 wykonawców), zmagania Nieprzetartego Szlaku (5 wykonawców) oraz piosenka turystyczna i poezja śpiewana (19 wykonawców).
Jest to jubileuszowa edycja, która niezmiennie od 35 lat odbywa się w pierwszy weekend marca (z dwoma wyjątkami). Tegoroczne zmagania wypadły porównywalnie jak w poprzednim roku, choć liczyliśmy na większą frekwencję. Według instruktorów to zmiana pokoleniowa. Dało się też zauważyć coraz bardziej rozśpiewane środowiska harcerskie hufca. Zachowany został harcerski styl, szałamajowe foyer tętniło życiem. Dzięki wsparciu medialnemu po raz pierwszy działało studio festiwalowe, a młodzi instruktorzy korzystali z nowoczesnych technologii organizując np. internetowe relacje na żywo.
Korzystając z jubileuszowej okazji wręczono odznaki, medale i pamiątkowe dyplomy. Komendant Honorowy Szałamai hm. Mieczysław Dzikowski otrzymał Złoty Krzyż zasługi dla ZHP. Komendant chorągwi hm. Artura Glebko przyznał Odznaki Przyjaciela Harcerzy panom Januszowi Kopp, Leszkowi Kopciowi, Markowi Szulcowi, Mariuszowi Wesołowskiemu i medal „Zasłużony Instruktor Chorągwi Gdańskiej” obecnemu komendantowi hufca phm. Andrzejowi Delewskiemu.Ten z kolei wręczył listy pochwalne młodym drużynowym. Dwie nasze instruktorki pwd. Iza Karpińska i pwd. Joanna Kierlin – Serocka otrzymały wyróżnienie DMB od Naczelniczki ZHP. Szałamajowe statuetki wręczono nie tylko laureatom 35. Szałamai ale również wieloletnim fanom, jurorom i przyjaciołom tego artystyczno-harcerskiego zdarzenia m.in hm. Dariuszowi Brzusce, phm. Michałowi Kosowiczowi i p. Łukaszowi Majewskiemu. Na ręce organizatorów wpłynęły życzenia z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Zapraszamy na koleją edycję.

Laureaci XXXV Szałamai’2019

Jury w składzie: Agnieszka Perehuda – przewodnicząca, pwd. Hanna Gburczyk, phm. Michał Kosowicz przyznali w kategorii: Piosenka harcerska – zespoły:

I miejsce – 2 Szczep ZHP „Wicek” z Grudziądza

II miejsca nie przyznano

III miejsce – 15 ADH „Muszelki” z Ustki

III miejsce – 22 Koszalińska Drużyna Harcerzy Starszych „Horyzont”

Wyróżnienia dla 11 DH „Widmo” i 6 KDH „Dzwonki” z Kwidzyna

Dyplom specjalnego uznania dla instruktorskiego zespołu „Niepoczytalni” z Kwidzyna za niefrasobliwą osobowość sceniczną i własną twórczość. Otrzymali także Nagrodę Publiczności.

Do występu inaugurującego Festiwal zaproszono 2 Gromadę Zuchową „Odważne Tygrysy”.

W kategorii: Piosenka harcerska – soliści

I miejsca – nie przyznano

II miejsce – Paulina Moskwa z MOW w Kwidzynie

III miejsce – Patrycja Najdowska z 23 SWDH „Bezimienni” z Gardei i Marta Kaźmierska z 15 ADH „Muszelki” z Ustki.

Wyróżnienia otrzymali Jakub Gdaniec z 17 DH w Skarszewach, Bartosz Kowalewski z 23 SWDH „Bezimienni” z Gardei i Arletta Rękawek z 15 ADH „Muszelki” z Ustki.

W kategorii Nieprzetarty Szlak wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni, a do koncertu galowego zaproszono 68 DH „Wesołe Włóczęgi” z MOW w Kwidzynie.

W kategorii Piosenka Turystyczna i Poezja Śpiewana

Jury w składzie: Łukasz Majewski – przewodniczący, Edmund Jabłoński i Szymon Brucki przyznali

Zespoły:

I miejsce – Zespól „Bez granic” z Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu

II miejsca nie przyznano

III miejsce – „Rajskie Nutki” ze Świecia nad Osą.

Soliści:

I miejsce – Andżelika Witusińska z Klubu Dobrej Piosenki w Kwidzynie

II miejsce – Paulina Śmietańska z Klubu Dobrej Piosenki w Kwidzynie

II miejsce – Dominika Andrzejewska z Klubu Dobrej Piosenki w Kwidzynie

III miejsce – Zofia Świechowicz z Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu.

Nagroda Publiczności otrzymała Maja Skalska.

Gratulujemy!

05 03 2019 Szalamaja205 03 2019 Szalamaja305 03 2019 Szalamaja405 03 2019 Szalamaja505 03 2019 Szalamaja705 03 2019 Szalamaja6

Poprzedni artykułWygrana MTS Kwidzyn
Następny artykułHalo, Halo???