To, że sypnęło, to właściwie nic nadzwyczajnego, bo jak śpiewały Czerwone Gitary „Z nieba, z nieba sypie się, Gdzie nie spojrzysz biało, Wszystko pojaśniało”. Raz sypnie, raz roztopi, ale to ciągle zima. Poranek był dziś trudny dla większości z nas, bo trzeba było odkopać auto, trochę poskrobać i przetrzeć drogę przed domem. No i w drogę do pracy, jeśli się dało. Pewnie nie wszędzie służby dotarły na czas, bo też zasięg prac jest dość duży, a śniegu przez całą noc przysypało co nie miara. Jeszcze koło południa widać to było po samochodach jeżdżących po mieście z czapą śniegu na dachu. Część z nas narzekała, że co to za zima bez śniegu. Jak już sypnęło, to patrzymy w niebo z pretensją, że może to jednak ciut za dużo. Nie da się wszystkich usatysfakcjonować. Jedynie dzieci się cieszą, że w końcu dziadek lub babcia pociągnie saneczkami i będzie miło.
Miasto ma do odśnieżania prawie 84 kilometry dróg publicznych, plus ponad 6 km dróg wewnętrznych i parkingi, zlokalizowane poza drogami publicznymi. Do tego dochodzi prawie 106 kilometrów chodników. Od wczesnego rana na miasto wyjechały 4 pługopiaskarki, 8 ciągników (ciężkich i lekkich), a od 5.00 rano z łopatami ruszyła ekipa 20. osobowa. Odśnieżaniem dróg i większości chodników zajmuje się kwidzyńska firma „Tereny Zielone”, a przystanków komunikacji miejskiej MOP Serwis. W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi pierwszej kategorii, o dużym natężeniu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowań, przejść dla pieszych, zatoczek autobusowych i mostów, a następnie chodniki i przejścia dla pieszych oraz przystanki autobusowe. Może nie od razu i nie wszędzie, ale większość dróg publicznych w mieście była przejezdna, a służby cały czas pracują. Wszystkie uwagi mieszkańców dotyczące jakichkolwiek uchybień w zakresie odśnieżania są przekazywane do firmy zajmującej się odśnieżaniem i na bieżąco korygowane.
W Kwidzynie mamy kilku właścicieli dróg, którzy odpowiadają za ich utrzymanie, a zimą za odśnieżanie. Utrzymanie przejezdności drogi krajowej nr 55 z Malborka do Grudziądza należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podobnie jak drogi nr 90 z Opalenia do Kwidzyna. Droga nr 521 z Kwidzyna do Prabut, droga nr 532 z Kwidzyna przez Rozpędziny do Sadlinek i Gardei, to drogi wojewódzkie, których odśnieżaniem zajmuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich. Ponadto o otoczenie swoich osiedli dbają spółdzielnie mieszkaniowe, a do właścicieli posesji, które przylegają bezpośrednio do chodników przy drogach publicznych, należy odśnieżanie tych chodników, choć bywa z tym różnie.
Ewentualne uwagi prosimy kierować bezpośrednio na nr tel. 55 6464 704 Urzędu Miejskiego w Kwidzynie.
Poprzedni artykułMistrzostwa Polski juniorów w piłce ręcznej
Następny artykułMMTS Kwidzyn – Łomża Vive Kielce