kwidzyn logo

2009-10-30swiatla2

Celem przedsięwzięcia była poprawa bezpieczeństwa na drodze krajowej na dwóch bardzo ruchliwych przejściach dla pieszych. Zostały na nich zainstalowane żółte świata pulsujące i po raz pierwszy w mieście do ich zasilenia zastosowano baterie słoneczne. Poza tym zamontowano energooszczędne lampy ledowe. Koszt instalacji świateł ostrzegawczych wyniósł ok. 34 tys. zł.
Władze miasta zdecydowały, że tradycyjne oświetlenie będzie sukcesywnie zastępowane lampami ledowymi. To bardzo oszczędny sposób oświetlenia, ale na razie bardzo drogi. Dlatego tego typu oświetlenie będzie instalowane wszędzie tam, gdzie z różnych względów będzie trzeba wymienić lampy lub doświetlić nowy teren. Żywotność lamp ledowych wynosi od 10 do 15 lat. Żywotność tradycyjnej żarówki wynosi maksymalnie do trzech lat.
Pierwszych sześć lamp ledowych zostało zamontowanych do oświetlenia parkingu przy ul. Wąbrzeskiej. Lampa ledowa potrzebuje o połowę mniej energii od tradycyjnej. Miasto będzie szukało także innych rozwiązań dotyczących obniżenia kosztów oświetlenia. Ogłoszony ma zostać przetarg na dostawcę energii potrzebnej do oświetlenia miasta.

2009-10-30swiatla3

Poprzedni artykułHalloween w kinie pażdziernik 2009
Następny artykułPrezentacja technologii STAR