mistrzowie

20091019 krypta - projekt1

Andrzej Krzysztofiak, Burmistrz Kwidzyna spotkał się w Wiedniu  z księdzem dr Bruno Platterem, Wielkim Mistrzem Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zaprosił wielkiego mistrza na uroczystość ponownego pochowania szczątków odkrytych w kwidzyńskiej katedrze trzech mistrzów zakonnych. Spoczną oni wraz z czterema biskupami pomezańskimi. Przygotowana zostanie specjalna krypta, którą będą mogli oglądać zwiedzający katedrę. Miejsce stanie się wielką atrakcją historyczną i turystyczną Kwidzyna. Przygotowane zostanie także małe muzeum, w którym będzie można obejrzeć najciekawsze artefakty odkryte podczas prac archeologicznych m.in: młotek murarski, niezwykle cenny zbiór szat jedwabnych, oraz zapinki od płaszczy. Uroczystość planowana jest na przełomie lipca i sierpnia 2010 r. Burmistrz miasta nie tylko zaprosił księdza dr Bruno Plattera do udziału w uroczystościach, ale także konsultował z nim wygląd krypty.

Zakon Niemiecki, który jest historyczną kontynuacją dawnego zakonu krzyżackiego, w niczym obecnie go nie przypomina. Od XIX wieku prowadzi działalność charytatywną i szpitalną. Obecną siedzibą wielkiego mistrza jest dom zakonny w Wiedniu. Wielki mistrz wybierany jest na sześć lat. Od 2000 roku jest nim ksiądz dr Bruno Platter. Ponownie wybrany przez kapitułę generalną na ten urząd 24 sierpnia 2006 r.
Przypomnijmy, że odkryte w maju 2007 roku szkielety to wielcy mistrzowie krzyżaccy: Werner von Orseln,  Ludolf König von Wattzau, oraz Henrych von Plauen. Archeolodzy znaleźli także zbiór tkanin, 27 rodzajów jedwabi i jeden fragment sukna, które stanowią największą ilość odkrytego w Polsce bardzo cennego w średniowieczu materiału. W dodatku jest to najstarszy odkryty jedwab.

20091019 krypta - projekt2

Poprzedni artykuł.Brydżowe Mistrzostwa Polski Powiatów
Następny artykułWe wtorek 20 października przywrócono ruch drogowy przez most na rzece Liwie