Społeczne maseczki

Dwa miesiące pandemii pokazało, że zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej, między innymi na maseczki, sięgnęło niebotycznych jak dotąd rozmiarów.  Zapasy kończyły się po kilku dniach, a nowych dostaw nie przybywało. Tak zrodziła się oddolna inicjatywa, by społecznymi siłami szyć maseczki ochronne, wielokrotnego użytku. Akcja zapoczątkowana w Gdańsku, już pod koniec marca przeniosła się na Powiśle i Żuławy, do Malborka, Sztumu i Kwidzyna.

W powiecie kwidzyńskim w pierwszej kolejności, udało się zorganizować sieć wolontariuszy, około setki Pań i Panów, które pod kierunkiem Anny Strzelczyk, Magdaleny Cenacewicz i Krzysztofa Niziołka, postanowili poświęcić swój wolny czas na społeczne szycie maseczek. Następnie, przy wsparciu między innymi burmistrza Kwidzyna Andrzeja Krzysztofiaka, udało się pozyskać część sponsorów, takich jak Strzelbud czy Dendroserwis. Do akcji włączyła się także gmina Kwidzyn i takie firmy jak Witand Andrzej Horyd Kwidzyn, Zakład Produkcyjno- Usługowy EKO Jerzy Taraszkiewicz Prabuty, firma ROBI, która udostępniła maszyny do szycia czy prywatne osoby (Jagoda Łukaszewska-Piłat, Mariusz Sadowski, Mirosław Żochowski).

Dzięki tym wszystkim ludziom dobrej woli w ciągu niespełna dwóch miesięcy udało się uszyć łącznie 20 228 bawełnianych maseczek. Ponad 10 tysięcy maseczek trafiło do trzech szpitali w Prabutach i Kwidzynie, a reszta do hospicjum, domów pomocy społecznej w Ryjewie, Kwidzynie i Suszu, PCPR, strażaków, policjantów, laboratoriów, domów dziecka i urzędów w Kwidzynie i Prabutach.

W ramach społecznej akcji szycia maseczek, pod egidą Fundacji Damy Radę, Centrum Organizacji Pozarządowych w Malborku oraz Kwartalnika społeczno-kulturalny Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”, uszyto w ciągu dwóch miesięcy ok. 50 000 maseczek dla szpitali i innych instytucji z powiatów- kwidzyńskiego, malborskiego i sztumskiego.

To jeszcze nie koniec szycia obywatelskiego. Do akcji włączyła się Fundacja Mapa Obywatelska z Kwidzyna, pod kierunkiem Piotra Steca, która podjęła się uszycia 9 000 maseczek, bo mimo znoszenia kolejnych obostrzeń są instytucje, które nadał zgłaszają swoje potrzeby w zakresie środków ochrony osobistej.

Poprzedni artykułInwestycje 30-lecia
Następny artykułOtwarcie pływalni przy ul. Wiejskiej