kwidzyn logo

Kolektory słoneczne mogą ogrzewać wodę użytkową albo wodę z centralnego ogrzewania. Według informacji producentów zestawów solarnych, podczas słonecznego dnia woda użytkowa może być podgrzana do temperatury 75ºC w okresie letnim i do temperatury 20ºC podczas pochmurnego dnia w okresie zimowym. Wykorzystanie kolektorów słonecznych daje duże oszczędności w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, a tym samym w kosztach utrzymania.

 

20080331 kolektory3

Podpisane zostało porozumienie między wszystkimi gminami powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego w sprawie przystąpienia do programu „Słoneczne dachy dla Powiśla”. Obecnie wszystkie gminy przygotowują zlecenia na wykonanie studium wykonalności projektu. Deklarację udziału w projekcie złożyli przedstawiciele ponad 3 tys. gospodarstw domowych, w tym 563 z samego Kwidzyna. W najbliższym czasie zostanie przygotowany projekt aplikacyjny, który będzie złożony do Programu Operacyjnego na dofinansowanie instalacji kolektorów słonecznych.
W chwili obecnej mieszkańcy Kwidzyna mogą jeszcze zgłaszać chęć udziału w projekcie, gdyż została dla nich przewidziana rezerwa w limicie uczestników projektu.
Udział w projekcie może wziąć każdy zamieszkujący teren Gminy Miejskiej Kwidzyn z tytułem prawnym do budynku. Całkowity koszt zakupu i instalacji kolektora słonecznego wyniesie około 10.000 zł, z czego zainteresowany zakupem poniesie ok. 30% tych kosztów tytułem udziału własnego.    Przewidywany termin rozpoczęcia instalacji ogniw to początek przyszłego roku.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu:
0(55) 64 64 718 lub poprzez pocztę elektroniczną: aburczyk@um.kwidzyn.pl  lub amielniczek@um.kwidzyn.pl .

20080331 kolektory sloneczne sunbeam1

Poprzedni artykułKrzyżacy w jedwabiach
Następny artykułUroczyste odtwarcie fabryki Jabil