kwidzyn logo

W wielu szkołach do przewozu dzieci i młodzieży wykorzystywane są nie tylko autobusy zakupione ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej tzw. gimbusy, ale również autobusy innych przewoźników. Często są to pojazdy komunikacji publicznej, na co dzień pełniące rolę autobusów rejsowych. Zdarza się, iż nie posiadają one wymaganego przepisami wyposażenia, jak choćby oznakowanie pojazdu obowiązujące przy przewozie dzieci.

Funkcjonariusze skontrolują, czy przestrzegane są przepisy dotyczące przewozu dzieci. Zwrócą uwagę na trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów oraz ich oznakowanie i dokumentację. Zwrócą uwagę na liczbę przewożonych osób i obecność opiekuna w kontrolowanym pojeździe.

Mamy nadzieję, że prowadzone dotychczas działania policyjne przyniosą wyraźną poprawę stanu technicznego wykorzystywanych autobusów, jednak w
dalszym ciągu ujawniane są przypadki, gdzie pojazdy te, nie spełniają wymaganych przepisami warunków technicznych. Jako przykład można podać przypadek, który miał niedawno miejsce w Trumiejkach (gm. Prabuty), gdzie funkcjonariusze od kierowcy „gimbusa”, którym dzieci przyjechały do szkoły, wyczuli woń alkoholu. Badanie alkotestem wykazało, że 54-latek ma prawie 0,7 promila. Autobus nie był oznakowany specjalnymi tablicami, informującymi innych kierowców, że jest pojazdem przewożącym dzieci. Przeprowadzona kontrola stanu technicznego wykazała szereg innych usterek.

Działania kontrolno-prewencyjne pod kryptonimem „Gimbus” prowadzone są od 23 października i potrwają do 1 grudnia na terenie całego powiatu kwidzyńskiego.

Poprzedni artykułKwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny z centrum energii odnawialnej
Następny artykułMotoMikołaje w DH Kopernik