logo MM Kwidzyn, duże, białe litery MM na zielonym tle

Od początku roku odbyła się seria obiecujących spotkań na szczeblu lokalnym i rządowym w sprawie istotnych zmian dla przemysłu drzewnego.

Na szczeblu lokalnym m.in. z udziałem Senatora Leszka Czarnobaja, Posłanki Agnieszki Pomaskiej, Posła Piotra Adamowicza, Burmistrza Miasta Kwidzyn Andrzeja Krzysztofiaka oraz Jerzego Majewskiego, przedstawiciela zakładu celulozowo-papierniczego MM Kwidzyn omawiano wyzwania, z którymi od dłuższego czasu mierzy się przemysł drzewny, głównie z powodu niekorzystnych zasad sprzedaży drewna w Lasach Państwowych.

W kolejnym etapie odbyła się seria spotkań na szczeblu rządowym, w których interesy MM Kwidzyn i sektora papierniczego reprezentował Jerzy Majewski. Wymiana myśli, prezentacja potrzeb i zapowiedź wspólnych planów, tak wyglądało pierwsze spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przedstawicieli przemysłu drzewnego z minister Pauliną Hennig-Kloską. „Polskie lasy wymagają dialogu. Z mieszkańcami, leśnikami, naukowcami i przemysłem drzewnym. Potrzebujemy balansu między pozyskaniem drewna a ochroną przyrody. Wierzę, że to jest możliwe.” – skomentowała Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, z wiceministrem Waldemarem Sługockim oraz członkowie stowarzyszeń Papierników Polskich, Producentów Płyt Drewnopochodnych, Przemysłu Tartacznego, Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Związku Polskie Okna i Drzwi, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Polskiego Komitetu Narodowego EPAL oraz firmy Stelmet, a także wiceszef Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
„To sygnał otwarcia. Zmiany klimatyczne wymuszają na nas nowe podejście do leśnictwa. Jesteśmy tego świadomi. Wiemy też, że wszystkie podmioty muszą być uwzględnione w dialogu o tym, w jakim kierunku idziemy. Musimy dobrze określić warunki gospodarowania lasem, by pogodzić z nimi ważne kwestie przyrodnicze” – powiedział Jerzy Fijas, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej.
„Potrzebujemy do tego wypracowania nowej polityki państwa o lasach, która wspiera leśników i przemysł drzewny. Musimy stworzyć Strategię Lasów, którą kierują się Lasy Państwowe w codziennej pracy. Konieczna jest też nasza szybka reakcja na sygnały Polek i Polaków o masowej wycince, tego, co jest naszym skarbem, co służy społeczeństwu” – dodała minister Paulina Hennig-Kloska.

W lutym odbyły się także:

  • spotkanie z Wiceministrem Rozwoju i Technologii Waldemarem Sługockim, na którym wspólnie z przedstawicielami przemysłu drzewnego, rozmawiano o wsparciu przemysłu drzewnego przez MRiT w rozmowach z Lasami Państwowymi;
  • spotkanie z nowym Kierownictwem Lasów Państwowych, które podsumował Witol Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych:
    „Jestem przekonany, że Lasy Państwowe poradzą sobie ze sprostaniem oczekiwaniom społecznym i ochroną majątku narodowego, jakim są lasy. Zapewniam Państwa, że wprowadzane zmiany będą poprzedzane szerokimi konsultacjami społecznymi, zgodnie z obowiązującym prawem krajowym i europejskim. Już dziś mogę zapowiedzieć, że na 2025 roku będą obowiązywały nowe zasady sprzedaży drewna.”

Mamy nadzieję, ze to początek większej współpracy zarówno na szczeblu lokalnym, jak i rządowym, co w efekcie pozwoli na wprowadzenie realnych zmian dla przemysłu, tak oczekiwanych przez jeden z najważniejszych kwidzyńskich zakładów pracy.

 

Poprzedni artykułNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Następny artykułCześć i Chwała Bohaterom!