27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze demokratyczne wybory do samorządu lokalnego. Po raz pierwszy obywatele mogli wybierać swoich przedstawicieli i decydować o losach swoich miast i gmin. To efekt przemian, które zaszły w Polsce po 1989 roku, kiedy rozpoczął się proces demontażu systemu komunistycznego.
W skład pierwszej Rady Miejskiej w Kwidzynie wchodzili związani wówczas z Komitetem Obywatelskim „Solidarność”: Jerzy Kozdroń, Kazimierz Gorlewicz, Adam Maliszewski, Marian Roszak, Leszek Czarnobaj, Zbigniew Drelich, Zbigniew Figiel, Wiesław Gnitecki, Jerzy Godzik, Piotr Halagiera, Tadeusz Kaleta, Krystyna Kopisto, Wojciech Kowalczyk, Andrzej Krzysztofiak, Marian Kujawa, Bogdan Kurjata, Jan Łomnicki, Kazimierz Mazur, Roman Pawłowski, Stanisław Piłat, Mieczysław Potreć, Florian Strzyżewski, Zygmunt Szatkowski, Krzysztof Szcześniak, Zygmunt Szkliński, Marek Szmyt, Józef Żarczyński, Arwid Żebrowski, Zdzisław Żywicki.
Przewodniczącym Rady Miejskiej został Jerzy Kozdroń, a pierwszym burmistrzem, wybieranym wówczas w wyborach pośrednich czyli przez radnych, został Jerzy Godzik.
Najdłuższy staż w kwidzyńskim samorządzie ma Kazimierz Gorlewicz, który jest radnym nieprzerwanie od 31 lat, a także Andrzej Krzysztofiak, który był radnym pierwszej kadencji, a od 1998 rok jest burmistrzem kolejnych kadencji kwidzyńskiego samorządu.
Poprzedni artykułW Kwidzynie czy Kwidzyniu?
Następny artykułZawody konne i piknik rodzinny