dkf

Lp.

TYTUŁ

DATA

GODZ.

CZAS

2

„MARTWA NATURA”

2008.12.08

18:00

108 MIN

3

„NA KRAWĘDZI NIEBA”

2008.12.08

20:00

122 MIN

4

„KLASA”

2008.12.15

19:00

128 MIN

5

„TAJNE PRZEZ POUFNE”

2008.12.29

19:00

96 MIN

Wszystkie projekcje w teatrze przy ul Katedralnej.

8 grudnia 2008 r. – godz. 18:00 –  „MARTWA NATURA”

ZŁOTY LEW na MFF Wenecja 2006

najlepsza reżyseria na MFF Durban 2007

REALIZATORZY

OBSADA

Reżyseria Jia Zhang-Ke

Scenariusz Jia Zhang-Ke

Muzyka Lim Giong

Zdjęcia YU Likwai

Han Sanming

Zhao Tao

Zhubin Li

Hong Wei Wang

Haiyu Xiang

O filmie:

Akcja filmu rozgrywa się w mieście Fengjie, które powoli pogrąża się w wielkim sztucznym jeziorze powstałym na skutek spiętrzenia wód rzeki Jangcy przez tamę Trzech Przełomów. Stary świat odchodzi w niebyt z wyjątkiem najcenniejszych obiektów i przedmiotów ocalonych lub wyszabrowanych przez ludzi, zaś rzeczywistość z dnia na dzień przybiera niespotykane dotychczas w tym miejscu formy. Dwoje bohaterów przyjeżdża do Fengjie z odległych prowincji Chin w poszukiwaniu bliskich zaginionych w chaosie, z którego formują się nowoczesne, wielkie Chiny.

Oglądamy świat podporządkowany państwowemu imperatywowi pracy, w którym rozpadają się rodziny, rozpraszają ludzie. Polityka państwowej regulacji urodzeń nie pozwalająca mieć więcej dzieci niż jedno naruszyła dawne więzi, gdzie obowiązkiem dzieci było utrzymywanie starych rodziców.

8 grudnia 2008 r. – godz. 20:00 „NA KRAWĘDZI NIEBA”

„Bardzo złożony i poruszający dramat o walce, jaką jest życie, pełne niezwykłych zbiegów okoliczności i sytuacji, w których mijamy się o krok.”

REALIZATORZY

OBSADA

Reżyseria – Fatih Akin

Scenariusz – Fatih Akin

Zdjęcia – Rainer Klausmann (Bvk)

Montaż – Andrew Bird

Muzyka – Shantel

Producenci – Andreas Thiel, Klaus Maeck

Nursel Köse – Yeter

Hanna Schygulla – Susanne

Tuncel Kurtiz  – Ali

Nurgül Yesilcay – Ayten

Hanna Schygulla – Susanne

Tuncel Kurtiz – Ali

Patrycia Ziolkowska – Lotte

O filmie:

Owdowiały Ali zakochuje się w prostytutce Yeter. Para szybko zamieszkuje razem. Pogrążony w książkach syn Alego, Nejat na początku stanowczo sprzeciwia się wyborowi ojca. Kiedy jednak dowiaduje się, że kobieta większość swych ciężko zarobionych pieniędzy wysyła do domu w Turcji, by jej córka mogła studiować na uniwersytecie nawiązuje się między nimi nić sympatii.

Po niespodziewanej śmierci kobiety Nejat wyrusza w podróż do Stambułu w poszukiwaniu jej córki Ayten. Chłopak decyduje się pozostać w Turcji, nie wie jednak, że dwudziestokilkuletnia działaczka polityczna, Ayten jest już w Niemczech, gdzie ukrywa się przed turecką policją. Całkiem sama i bez grosza, Ayten zaprzyjaźnia się z niemiecką studentką, Lotte, która natychmiast poddaje się urokowi tureckiej dziewczyny. Lotte zaprasza buntowniczkę Ayten do swego domu, prosząc, by ta z nią zamieszkała. Ta propozycja bardzo nie podoba się konserwatywnej matce młodej Niemki, Susanne. Ostatecznie Ayten zostaje zatrzymana i zamknięta w celi, gdzie czeka kilka miesięcy na azyl polityczny. Kiedy jej prośba zostaje odrzucona, dziewczyna zostaje deportowana do Turcji i osadzona w tamtejszym więzieniu. Lotte postanawia porzucić wszystko, by pomóc przyjaciółce. Przypadkowe spotkanie w księgarni sprawia, że Lotte staje się współlokatorką Nejata.

15 grudnia 2008 r. – godz. 19:00 – „KLASA”

Film nagrodzony Złotą Palmą na tegorocznym

Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

REALIZATORZY

OBSADA

Reżyseria Laurent Cantet

Scenariusz Laurent Cantet, François Bégaudeau, Robin Campillo

Na podstawie opowiadania „Entre les Murs”  François Bégaudeau

Producenci  Carole Scotta, Caroline Benjo, Barbara Letellier, Simon Arnal

Operatorzy kamer Pierre Milon, Catherine Pujo Georgi Lazarevski

Dubois

Dźwięk Olivier Mauvezin, Agnès Ravez, Jean-Pierre Laforce

O filmie:

François jest nauczycielem. Szkoła, w której pracuje, położona jest w niebezpiecznej dzielnicy. Każda z klas  to swoisty mikrokosmos współczesnej Francji, a przede wszystkim barwna mieszanka różnych osobowości. Są biali i czarni, leniwi i pracowicie, błyskotliwi i slamazarni, aympatyczni i bezwzględni. François jest pasjonatem. Lubi i szanuje swoich uczniów, ma jednak swoje zasady. Nie wszyscy uczniowie je  zaakceptują…

29 grudnia 2008 r. – godz. 19:00  „TAJNE PRZEZ POUFNE”

George Clooney i Brad Pitt we współpracy z niezrównanymi twórcami filmowymi Joelem i Ethanem Coenami stworzyli najzabawniejszy i najbardziej oryginalny film szpiegowski w historii kina.

REALIZATORZY

OBSADA

Reżyser Ethan Coen, Joel Coen

Scenariusz Ethan Coen, Joel Coen

Zdjęcia Emmanuel Lubezki, ASC, A.M.C.

Montaż Roderick Jaynes

Muzyka Carter Burwell

Producent Ethan Coen, Joel Coen

George Clooney – Harry Pfarrer

Brad Pitt – Chad Feldheimer

Frances McDormand – Linda Litzke

John Malkovich – Osborne Cox

Tilda Swinton – Katie Cox

Richard Jenkins – Ted

O filmie:

Centrala CIA, Arlington. Analityk Osborne Cox (John Malkovich) zostaje wezwany na supertajną naradę, w trakcie której dowiaduje się, że zostanie zwolniony. Wraca do swojego miasteczka Georgetown, gdzie oddaje się pisaniu pamiętnika i piciu. Lub piciu i pisaniu – kolejność dowolna. „Tajne przez poufne” to kolejny film braci Coen po produkcji „To nie jest kraj dla starych ludzi”. W żadnym przypadku nie stanowi jednak kontynuacji tego filmu. Oba tytuły łączy jeden element stały dla filmów braci Coen – wszyscy bohaterowie filmu ponoszą konsekwencje swoich działań.

Ethan mówi: „Zaczęło się od pomysłu kilku wątków i postaci, w które chcieliśmy, by wcielili się aktorzy tacy jak George Clooney, Richard Jenkins, Frances McDormand czy Brad Pitt. Wydawało nam się, że z ich wspólnej pracy na planie może powstać coś ciekawego, mieliśmy za sobą współpracę z każdym z nich – z wyjątkiem Brada Pitta. Potrzebowaliśmy mieszanki osobowości oraz historii, w której osobowości te mogłyby zagrać.”

 

Poprzedni artykuł„Kwidzyn wczoraj i dziś” kalendarz na 2009 rok
Następny artykułUroczyste otwarcie nowego boiska