22 01 2016 ptaki1

Ostatni tydzień stycznia przynosi dwa wydarzenia w Muzeum w Kwidzynie. Oba warto wpisać w kalendarz. Pierwszym z nich jest otwarcie nowej wystawy czasowej w muzealnej Galerii fotografii przyrodniczej „Pod mewami” w dni 28 stycznia o 17:00. Ekspozycja nosi tytuł „Ptaki rzadkie i ginące” i jest przygotowana przez Stowarzyszenie „Ptaki Polskie”. Zamysłem jaki przyświecał twórcom było zwrócenie uwagi na skrzydlatym współmieszkańców ludzkich osiedli. W trakcie otwarcia wystawy będzie można wysłuchać prelekcji na temat aktualnych problemów polskich ptaków oraz gdzie szukać ciekawych ptaków w Kwidzynie.

Ta sama idea przyświeca drugiemu z interesujących wydarzeń, które rozpocznie się 30 stycznia o 9:00 pod brama Muzeum w Kwidzynie. Jest nim, tradycyjne już, Zimowe Ptakoliczenie, odbywające się co roku w końcówce stycznia. Ta cykliczna, ogólnopolska akcja wzorowana na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”. Po raz siódmy  będzie odbywać się w Kwidzynie. Celem działania jest próba zbadania liczebności i różnorodności ptaków występujących na terenach miejskich w parkach, ogrodach. Wyniki akcji co roku zbierane są przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i pozwalają wyciągnąć wnioski o kondycji naszych skrzydlatych sąsiadów.  

Wszyscy chętni do udziału w akcji powinni stawić się w wyznaczonym terminie i miejscu wyposażeni w ciepłe ubrania, dobry humor oraz w miarę możliwości lornetki. Osoby nie posiadające swojego sprzętu optycznego będą mogły wypożyczyć taki od Organizatora. Zakończenie i podsumowanie przy herbacie przewiduje się na ok 13:00.

Organizatorem wystawy jest Muzeum w Kwidzynie, natomiast Zimowego Ptakoliczenia Muzeum oraz Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa z Kwidzyna.

Wszelkie informacje uzyskać można w Dziale Przyrody MK – 55 646-37-95, a.juzwiak@zamek.malbork.pl

Więcej infomacji na www.zamek.kwidzyn.pl oraz www.ekokwidzyn.pl

22 01 2016 ptaki2

Poprzedni artykułPoranki w kinie
Następny artykułPraktykowanie uważności