fot. Aleksander Łubiński / UM w Kwidzynie

Dwa lata temu udało się oddać do użytku odcinek linii kolejowej 207 z Malborka do Kwidzyna.  Zmodernizowano wówczas między Malborkiem i Kwidzynem 70 km torów. Poprawiono infrastrukturę i komfort pasażerów na 9 przystankach osobowych. Inwestycja objęła przebudowę 120 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów i przepustów. Poprawiono poziom bezpieczeństwa na 36 przejazdach kolejowo-drogowych.

Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą prace w południowej części linii 207 z Kwidzyna do Gardei. Trwają prace wykończeniowe na peronie, na stacji w Gardei. Powstały nowe konstrukcje peronów na stacjach w Sadlinkach i w Dziwnie.

Jak informuje inwestor, zakończono prace związane z dobudową nasypów i stabilizacją podtorza. Na ukończeniu są prace związane z remontem obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktów i przepustów. Wykonawca przystąpił do realizacji prac torowych – budowana jest konstrukcja toru.

Sporym problemem dla wykonawcy było osuwisko, które powstało w Rozpędzinach po ulewnych deszczach w czerwcu 2020 roku. Przez co, przez około dwa lata nie udało się zakończyć prac na tym etapie. Obecnie zmierzają one w dobrym kierunku. PLK S.A. planują zakończenie robót do sierpnia co umożliwiałoby uruchomienie połączeń i wznowienie ruchu pociągów na odcinku z Kwidzyna do Grudziądza we wrześniu bieżącego roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi przebudowę wiaduktu kolejowego w Brachlewie na drodze krajowej nr 55 z Kwidzyna do Sztumu. To dobra wiadomość szczególnie dla kierowców samochodów ciężarowych, którzy do tej pory musieli korzystać ze specjalnego objazdu przez tory. Nowy wiadukt będzie znacznie wyższy od poprzedniego (o ponad 1 metr) i będzie umożliwiał przejazd pojazdów o wysokości do 4,7 metra. Zwiększona zostanie także szerokość i nośność jezdni. Na przebudowanym odcinku drogi powstanie też nowy i bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy. Dzięki rekonstrukcji przejazdu poprawiona zostanie widoczność w obu kierunkach co znacznie poprawi bezpieczeństwo ruchu.

Prace budowlane wymagają całkowitego zamknięcia torowiska i wprowadzenia nieznacznych zmian w komunikacji pociągów. W okresie 14-21 kwietnia na odcinku Brachlewo – Kwidzyn obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Poprzedni artykułDKF Powiększenie – kwiecień
Następny artykułLaureat Wojewódzkiego Konkursu z Historii