Roboty drogowe

W przyszłym tygodniu rozpocznie się budowa nowego, dwudziestego pierwszego kwidzyńskiego ronda. Powstanie ono na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Machutty. Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, a wykonawcą starogardzkie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A. Prace polegać będą nie tylko na samej przebudowie układu drogowego, ale również na kosztownym usunięciu kolizji prowadzonych prac z siecią gazową, ciepłowniczą, telekomunikacyjną i energetyczną. Prace rozpoczną się w połowie przyszłego tygodnia i potrwa ok. 3 miesięcy. W czasie modernizacji tego ważnego kwidzyńskiego skrzyżowania będzie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Na odcinku ul. Warszawskiej, od ul. Sokolej do ul. Machutty, wprowadzony będzie ruch wahadłowy, a ul. Machutty od ul. Szerokiej do ul. Warszawskiej będzie zamknięta dla ruchu pojazdów. Objazd będzie wiódł ul. Szeroką Koszt inwestycji wyniesie ok 1,1 mln złotych. Miasto Kwidzyn partycypuje w kosztach budowy ronda w kwocie 300 tysięcy złotych.

Skrzyżowania o ruchu okrężnym, czyli ronda, zostały ciepło przyjęte przez mieszkańców naszego miasta. Pierwsze rondo powstało przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej, Mostowej i Fredry i dziś trudno sobie wyobrazić Kwidzyn bez tego typu skrzyżowań. Doskonale rozwiązują one natężony ruch czego przykładem jest filmik z drona, który pokazuje w jak rondo w łatwy, bezpieczny i bezkolizyjny sposób reguluje duży ruch samochodowy.

Budowa ronda ronda jest ostatnim elementem modernizacji Drogi Wojewódzkiej DW 521 o długości około 18,9 km na odcinku od skrzyżowania z DK-55 w Kwidzynie do ul. Grunwaldzkiej w Prabutach. W ramach modernizacji drogi poprawiono parametry technicznych drogi do klasy „G” oraz zwiększono nośności drogi. Przebudowano również wszystkie skrzyżowania z drogami poprzecznymi, wybudowano chodniki, przejścia dla pieszych i zatoki autobusowe. Kwidzyńscy i prabuccy rowerzyści już dziś korzystają z efektownej, w większości asfaltowej, ścieżki rowerowej, która połączyła oba największe miasta Powiatu Kwidzyńskiego.

Projekt ronda

Poprzedni artykułOrzekanie o niepełnosprawności
Następny artykułMiasto dofinansuje budowę windy