O tym, jak bardzo nieprzewidywalny i niebezpieczny może być rynek kryptowalut, przekonała się pewna mieszkanka Kwidzyna. Kobieta chciała szybko zarobić poprzez obrót wirtualnymi pieniędzmi i została oszukana. Przestępcy przejęli jej konto bankowe, które obciążyli zaciągniętymi kredytami. Policjanci wyjaśniają sprawę i apelują o ostrożność oraz ograniczone zaufanie wobec osób, które namawiają nas telefonicznie lub przez Internet do handlowania kryptowalutami.

Do Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że ktoś wyłudził na jej dane kredyt o wartości 39 tys. zł. Doszło do tego podczas transakcji związanej z obrotem wirtualnymi pieniędzmi tzw. kryptowalutą.

Jak ustalili policjanci, kobieta poprzez przesłany przez oszustów link, zalogowała się na stronie internetowej oraz wykonała ich polecenia. Kwidzynianka zainstalowała również wskazane przez oszustów oprogramowanie, dzięki któremu miała uczyć się inwestować w kryptowaluty.

W rzeczywistości te programy umożliwiają oszustom pełen dostęp do komputera swojej ofiary i możliwość jego przejęcia. Po zainstalowaniu najczęściej jesteśmy proszeni, aby zalogować się na swoje konto bankowe i w tym momencie zazwyczaj tracimy możliwość sterowania swoim urządzeniem. Następnie proszeni jesteśmy o zainstalowanie oprogramowania na telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy mają dostęp do kodów SMS przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych.

Z rachunku bankowego przelewane są wszystkie pieniądze, za które oszust kupuje kryptowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Bywa również tak, że przyszłe ofiary oszustów wielokrotnie przekazują im skan lub zdjęcie swojego dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych.

Oszuści, aby uwiarygodnić swoją działalność, proponują dostęp do „konta handlowego”, gdzie możemy obserwować swoje pozorne „zyski”.

Przypadek mieszkanki Kwidzyna to nie jedyne tego typu zdarzenie w naszym województwie w tym roku. Dlatego ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych.

Jeśli skontaktuje się z Tobą osoba, która:

– chce szybko uzyskać Twoje dane,

– oferuje Ci możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty,

– chce zainstalować na Twoim komputerze, tablecie lub smartfonie program do zdalnego sterowania.

Musisz zachować szczególną ostrożność i nie dać się skusić na żadne atrakcyjne oferty lub zyski! Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz zawiadom Policję.

 

Poprzedni artykułPrzetarg – ul. Starozamkowa
Następny artykułFinał programu Dobry Wybór