fot. Waldemar Kosiński

9 lipca 2022 o godz. 17:00 – Zamek w Kwidzynie zaprasza na wernisaż wystawy
„Panowie i hrabiowie von der Groeben – szlachecki ród w Prusach”

Termin wystawy: 10 lipca – 2 października 2022.

Wystawa organizowana jest przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen/Bawaria oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

Ma na celu ukazanie dziejów jednego z ważniejszych rodów szlacheckich w Marchii Brandenburskiej i w Prusach. Członkowie rodu von der Groeben zajmują ważne miejsce w historii Kwidzyna. Wystawa zaaranżowana została w kwidzyńskim zamku, w którym Groebenowie pełnili niegdyś urząd starostów Kwidzyna i Prabut.

O WYSTAWIE:

Ekspozycja składa się z przeszło pięćdziesięciu zabytków o charakterze artystycznym, historycznym oraz militarnym, datowanych na okres od XVII do pierwszej połowy XX wieku. Przedstawia dzieje jednego z ważniejszych i najstarszych rodów szlacheckich w Marchii Brandenburskiej i w Prusach związanego także z Królestwem Polskim, którego korzenie sięgają co najmniej XII, a według legend nawet X wieku. Wystawa przedstawia także najzacniejszych przedstawicieli rodu, w tym Otto Friedrich von der Groeben (1656-1728), sławny podróżnik, założyciel kolonii brandenburskiej w Afryce, pułkownik armii brandenburskiej, generał major w służbie króla Augusta II, starosta Kwidzyna i Prabut.– komentuje kurator wystawy, pracownik  Muzeum Zamkowego w Malborku, Oddziału Zamek w Kwidzynie.

Część opisowo-ilustracyjna przedstawia szeroki zakres chronologiczny, obejmujący czasy od X/XI do XX wieku oraz terytorialny – od Marchii Brandenburskiej po wschodnie rubieże dawnych Prus. Pozostała część ekspozycji skomponowana została głównie z zabytków o charakterze artystycznym, historycznym oraz militarnym, datowanych na okres od XVII  do pierwszej połowy XX wieku.

 

Poprzedni artykułNaprawa kanalizacji deszczowej
Następny artykułPowiślańsko-Kociewski Rajd Rowerowy