Wakacje obfitują w spotkania, odwiedziny i wizyty. Tę dzisiejszą zapamiętamy na długo za sprawą Leszka Naziemca, niebywałego sportowca i pływaka, który swoimi osiągnięciami wykracza poza możliwości i wyobrażenia wielu z nas. Leszka Naziemca z Siemianowic Śląskich dobrze znają wielbiciele zimowego pływania. Lista jego wyczynów jest długa: sztafeta przez Bałtyk do Szwecji, pierwsze w historii zawody w lodowatych wodach Antarktydy, a nawet pływanie w południowo amerykańskim jeziorze Titicaca, którego lustro wody znajduje się na wysokości 3812 m. n.p.pm. Wizyta tego niebywałego gościa naszego miasta związana jest z projektem „Odyseja Wiślana”, który polega na przepłynięciu całej Wisły wpław etapami. Przeprawa odbywa się w samych kąpielówkach, czepkach i okularach pływackich, także w miesiącach zimowych. Pływanie rozpoczęło się na zaporze w Goczałkowicach, a zakończy 15 sierpnia w Bałtyku. Dzisiejszy pływanie rozpoczęło się przed chwilą w Korzeniewie, zakończy na wysokości Mątowów, a kwidzyńskim „wkładem” w ten etap jest udział w nim kwidzyńskiego pływaka Marka Pierepieńki. Odważną ekipę pożegnał zastępca burmistrza Kwidzyna Piotr Widz, który pomimo gorących zaproszeń, nie skorzystał z okazji do kąpieli w królowej polskich rzek.

Cele Odysei Wiślanej Leszka Naziemica

  1. Pokonanie sportowo całej rzeki.
  2. Promowanie nauki pływania i pływania na otwartych wodach, jako antidotum na wysoką liczbę utonięć w kraju.
  3. Promocja rzeki, jako częściowo dzikiego akwenu, doskonale nadającego się do turystyki, przy zachowaniu walorów przyrodniczych.

Leszek Naziemiec, wcześniej przepłynął między innymi rekordowe odcinki w zimnej wodzie w Arktyce na Spitsbergenie, Antarktydzie i Jeziorze Titicaca.

https://www.rokwisly.pl/wydarzenia/odyseja-wislana/

https://www.tygodnikprzeglad.pl/tag/leszek-naziemiec/

Życzymy powodzenia!

Poprzedni artykułTour de Pologne kwidzynianina Andrzeja Wegnera
Następny artykułKonkurs „STOP FASD w KWIDZYNIE 2020”