Pomnik - kamień
fot. Archiwum KCSiR
Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji wspólnie z Nadleśnictwem i UMKS Kwidzyn zapraszają na 6. edycję „ODPOCZNIJ OD FOTELA” wzbogaconą tym razem o aspekt historyczny. Dr Justyna Liguz przybliży historię kilku okolicznych pomników. Przygotowano 6 leśnych tras. Pierwsze spotkanie już w najbliższy weekend.
START-META na Miłosnej przy siedzibie Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. Uczestnicy podejmą się wyzwania odnalezienia „Kamienia Kwidzyńskich Chórzystów”.
KAMIEŃ KWIDZYŃSKICH CHÓRZYSTÓW
Przy ulicy Strumykowej, na wprost zjazdu na teren strzelnicy jest niewielkie wzgórze. Na jego szczycie znajduje się zapomniany, kamienny pomnik z I połowy XX wieku. Jest to potężny głaz, o nietypowym kształcie, z wyrytymi napisami. U jego stóp znajdują się mniejsze kamienie, na jednym z nich symbol harfy. Pomnik ów poświęcony został członkom chóru, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Napis na pomniku „Ofiarom wojny z Liedertafel” rozpoczyna listę nazwisk osób, które były członkami towarzystwa Liedertafel, a w latach 1914-1918 w czasie działań w I wojnie światowej, powołani do służby wojskowej, zginęli.
Liedertafel były to męskie chóry amatorskie, bardzo popularne w XIX w. w Niemczech. W repertuarze Liedertafel znajdowały się pieśni biesiadne, ludowe, a na specjalne okoliczności – narodowe pieśni chóralne. Uczestnicy chóru chętnie występowali przed miejscową publicznością, często także śpiewali na różnych wydarzeniach charytatywnych. Uczestnictwo w chórach męskich Liedertafel było tak popularne, iż w 1862 roku utworzona została organizacja zrzeszająca chóry, która organizowała ogólnokrajowe śpiewacze przeglądy i festiwale muzyczne. Kwidzyński „Liedertafel” został założony w 1847 roku i istniał w Kwidzynie prawdopodobnie do II wojny światowej. W marcu 1922 roku organizacja obchodziła swoje 75-lecie.
Poprzedni artykułDKF Powiększenie w październiku
Następny artykułCiepłe Mieszkanie – raport październik 2023