ośnieżona droga, wzdłuż drzewa
fot. Canva

Według najnowszych prognoz, zbliżający się weekend przebiegnie pod znakiem powrotu zimy. W związku z zapowiadanymi opadami śniegu i minusowymi temperaturami przypominamy właścicielom i zarządcom nieruchomości o obowiązku usuwania śniegu, sopli i nawisów śniegowych zalegających na dachach i elewacjach  budynków (1). Nie trzeba dużo wyobraźni, by stwierdzić, że mogą one stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się w samych budynkach oraz na pobliskich chodnikach i jezdniach.

Kiedy zima daje się we znaki pamiętajmy, że za usuwanie skutków opadów w Kwidzynie odpowiada nie tylko samorząd, ale także zarządcy poszczególnych dróg krajowych i wojewódzkich oraz właściciele i zarządcy nieruchomości (dotyczy to chodników i dróg, które są wydzieloną częścią drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości (2)).

Miejskie służby na bieżąco będą odśnieżać drogi i chodniki, jednak przy silnych opadach nie ma możliwości dotrzeć wszędzie w tym samym czasie. Pamiętajmy, poza godzinami pracy Urzędu Miejskiego, istotne problemy związane z  zalegającym śniegiem i oblodzeniem można zgłaszać na telefon alarmowy straży miejskiej – 986.

 (1) art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.) oraz art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2057)

(2) art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j.  Dz. U. z 2022 r. poz. 2519) oraz  § 5 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Kwidzyna (Uchwała Rady Miejskiej w Kwidzynie Nr XVI/166/20 z dnia 22 czerwca 2020 r.)

Poprzedni artykuł„Wspieraj lokalnie” w Kwidzynie. 1,5% dla OPP
Następny artykułKwidzyński Koncert Karnawałowy