W książce znalazły się opracowane przez naukowców biogramy kilkudziesięciu żołnierzy niezłomnych m.in. kapitana Remisza, Bartka Flame, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko”, rotmistrza Witolda Pileckiego, czy wyklętych walczących do końca lat pięćdziesiątych, zza Bugiem, na Kresach Utraconych ppor. Anatola Radziwonika ps. Olech czy kapitana „Ragnera” oraz ostatnich wyklętych Józefa Franczaka „Lalka” i Andrzeja Kiszki „Dęba”. Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka przedstawia biografie oprawców żołnierzy wyklętych, sędziów, prokuratorów, śledczych.
W książce są także wiersze Leszka Długosza, listy Łukasza Cieplińskiego „Pługa” oraz trzy wiersze mieszkanki Kwidzyna Barbary Lipińskiej–Postawy: „Łączka”, „Niezłomni” oraz niezwykle wzruszający wiersz o Danucie Siedzikównie „Ince” pt. „Inka-pisane tej nocy”. Ten ostatni wiersz znalazł się jako piosenka w repertuarze Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego na płycie „Podziemna armia powraca”.
– W nocy, w przeddzień Dnia Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2012 roku) nie mogłam spać i zaczęłam czytać o Danusi Siedzikównie „Ince”. Myślałam o jej bohaterstwie, o jej patriotyzmie. Przeglądałam dostępne w Internecie jej zdjęcia. Z fotografii patrzyła na mnie niemal dziecięca buzia. I to dziecko zamknęli, znęcali się nad nim, osądzili i rozstrzelali! I nic. Świat potoczył się dalej. Oprawcy dobrze się mieli. Słowa wiersza przyszły do mnie same i jeszcze tej nocy umieściłam je na swym blogu – mówi kwidzyńska poetka o motywach powstania wiersza.
Wydawcą jest Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.
Książkę można nabyć w tymczasowej siedzibie Stowarzyszenia Kresowiaków ul. Warszawska 20 (biuro Impet).