Nos Kupały płonące ognisko

Kupalnocka, sobótki, palinocka lub noc świętojańska – pod wszystkimi tymi nazwami kryją się starosłowiańskie obrzędy odprawiane z okazji nadejścia lata.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem. Obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku, która wypada około 21-22 czerwca. Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury – żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek.

Obecnie, w dobie komputeryzacji i globalizacji odchodzimy już od takich świąt. Niemniej jednak kultywując tradycję oraz idąc, w przeciwieństwie do wianków, pod prąd nowoczesności. Kwidzyńskie Centrum Kultury zaprasza na tereny rekreacyjne nad Liwą, 23 czerwca od godz. 20:00 na świętowanie razem z nami tego prawie najdłuższego dnia w roku.

W programie m.in. palenie ognisk, plecenie i puszczanie wianków, przybliżenie słowiańskich obyczajów oraz zabawa jak na Noc Kupały przystało!

Obrzędy tego święta  bezpośrednio nawiązują do zwyczajów starożytnych Słowian. Podczas święta rozpalało się ogniska, wokół których tańczyły dziewczęta. W płomienie wrzucano również zioła. Popularne było też skakanie przez ogień. Wszystko to miało zapewnić zdrowie, płodność i ochronę przed złymi mocami. Chrześcijaństwo dodało zwyczaj tradycyjnego święcenia wody.

Jeden z najpopularniejszych obrzędów Nocy Kupały to wianki – dawniej pary kojarzyła głównie starszyzna. Noc Kupały była wyjątkiem od tej reguły i pozwalała zatriumfować miłości. Młode dziewczęta plotły wiec wianki, w które wpinały płonące łuczywo. Następnie puszczały je na rzece. W dole nurtu czekali chłopcy, którzy musieli wyłapać płynące w ich stronę wianki. Jeśli się to udało, wracali do świętującej wspólnoty i szukali właścicielki. Dzięki temu pary mogły się dobrać poza oficjalnymi swatami.

(więcej na: https://www.eska.pl/wiadomosci/noc-kupaly-2022-co-to-za-swieto-jak-i-kiedy-jest-obchodzone-aa-vd3p-x9XQ-Lg7H.html)

Kiedy: 23 czerwca, godz. 20:00

Gdzie: tereny rekreacyjne nad Liwą

Wstęp wolny

Noc Kupały - plakat

Poprzedni artykułJazzik na deptaku
Następny artykułRuszaj w drogę do Kwidzyna i na Powiśle