flaga powstania wielkopolskiego, zawierająca datę

27 grudnia po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – święto, które upamiętnia największy na terenie zaborów, zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy Polaków.

Tego dnia o godz. 11.00,  w 104. rocznicę wybuchu Wielkopolskiej Insurekcji, na cmentarzu komunalnym zostaną złożone kwiaty na grobach Ignacego Rychłowskiego i mjr Władysława Wolniewicza, dwóch uczestników powstania, których losy splotły się na naszym miastem.

Ignacy Rychłowski i mjr Władysław Wolniewicz urodzili się na terenie zaboru pruskiego: pierwszy pod Inowrocławiem, drugi w powiecie wrześnieńskim. Obaj uczestniczyli w walkach I wojny światowej jako żołnierze pruskiej armii, następnie przyłączyli się do Powstania Wielkopolskiego. Ignacy Rychłowski organizował oddział powstańczy w rodzinnej miejscowości a Władysław Wolniewicz dowodził drużyną (baonem) w walkach pod Kopanicą, Kargową, Chwalimiem i leśniczówką Süsloch. Obaj w 1920 r. bronili odzyskanej przez Polskę niepodległości w wojnie polsko – bolszewickiej. Po II wojnie światowej Ignacy Rychłowski zamieszkał w Kwidzynie, wg spisanych relacji został nawet  powołany do pełnienia obowiązków burmistrza miasta. Zmarł w 1950 r. Mjr Władysław Wolniewicz od 1959 r. był mieszkańcem pobliskiego Baldramu, zmarł w 1978 r.  w Kwidzynie. Za zasługi Ignacy Rychłowski został odznaczony Orderem Virtuti Militari i Medalem Niepodległości a Władysław Wolniewicz Medalem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych.

Grafika: 27grudnia.pl

Poprzedni artykułAnioł Nadziei
Następny artykułŻyczenia świąteczne