1 marca 2021 r. będziemy obchodzili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w symbolicznych obchodach, jakie odbędą się w tym dniu w Kwidzynie. Z uwagi na trwające ograniczenie w zakresie zgromadzeń publicznych przebieg tegorocznych uroczystości będzie miał charakter indywidualny.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 w Katedrze pw. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, a w szczególności za członków Konfederacji Obrony Wiary i Ojczyzny oraz Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej.

Z kościoła uczestnicy udadzą się do miejsc pamięci:

  • Skwer im. Konfederatów Obrony Wiary i Ojczyzny w Marezie przy ul. Długiej w Marezie,
  • Skwer Żołnierzy Wyklętych przy ul. Grudziądzkiej w Kwidzynie,
  • Tablica pamięci Organizacji Młodzieży Demokratyczno-Katolickiej przy I Liceum Ogólnokształcącym w Kwidzynie, przy ul. Konarskiego.

W wymienionych miejscach, od godziny 11:00 – 13:00, wszyscy chętni będą mogli indywidualnie złożyć kwiaty i zapalić znicze. Przed pomnikami i tablicą pamięci wystawione zostaną warty honorowe.

W tym roku, wyjątkowo, organizatorzy nie przewidują udziału pocztów sztandarowych, spotkania kombatantów i rodzin, ani przemówień przy pomniku w Marezie. Uroczystości kościelne oraz składanie kwiatów odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, a w szczególności zachowania dystansu min. 1,5 m oraz zakrywania ust i nosa.

Poprzedni artykułPocztówki z Kwarantanny
Następny artykułUSAR Kwidzyn-KPR Elbląg