20 10 2017 wagner1

Biblioteka Miejsko – Powiatowa w Kwidzynie serdecznie zaprasza 26 października o godzinie 18:30 do siedziby biblioteki na kolejne już spotkanie z wielkimi dziełami muzycznymi z kolekcji Marka Krukowskiego.

Tym razem tematem naszego czwartkowego cyklu będzie Wagner. Uwertury i przygrywki do oper. Wstęp bezpłatny.

20 10 2017 wagner2

Znaczenie Richarda Wagnera dla kultury europejskiej wykroczyło daleko poza dziedzinę muzyki. Niewiele dałoby się znaleźć w dziejach postaci, które wywarły tak silny wpływ na atmosferę duchową swojej epoki, które tak bardzo rozpalały emocje i umysły.

Zadecydował o tym hipnotyczny wpływ jaki na odbiorców wywierał muzyczny teatr Wagnera. Dzieła pomyślane tak, by działały jak narkotyk, rzeczywiście oszałamiały widzów-słuchaczy z narkotyczną siłą.

Nie lekceważąc estetycznej koncepcji, która zadecydowała o formie dojrzałej twórczości Wagnera, nie odbierając wagi dramatycznej stronie jego dzieł, które doskonale wpisywały się pod tym względem w duchowy nurt swojego czasu, musimy przecież zgodzić sie z dość powszechną opiną, że to muzyczny kształt tych przedstawień, a zwłaszcza jego orkiestrowa oprawa były tym, co nurt ten wzmogło i nadało mu kierunek. Swiadectwem tego jest też fakt, że to sztuka orkiestracji Wahgnera wzbudziła najwiekszą falę twórczego naśladownictwa, nie tylko wśród kompozytorów muzyki scenicznej, ale i wśród symfoników.

Dlatego nie sposób przyglądać się symfonice drugiej połowy XIX wieku bez wcześniejszego, pobieżnego chociaż, zapoznania się z muzyką orkiestrową Wagnera, muzyką, która nie była przeznaczona dla sal koncertowych, ale dla sceny, dla jego oper i dramatów muzycznych.

Pierwsze spotkanie z orkiestrą Wagnera wypełnią uwertury i przygrywki do jego oper. Będziemy słuchać dramatycznej uwertury do „Latającego Holendra”, ekstatycznej uwertury do „Tannhäusera”, mistycznej przygrywki z „Lohengrina” i świątecznej w charakterze uwertury do „Śpiewaków norymberskich”.

Zapraszam na spotkanie i do śledzenia strony Muzycznej Czytelni, gdzie od jutra (jeśli fejsbuk pozwoli) krótki przegląd słynnych uwertur Mozarta, Beethovena, Rossiniego, Webera i Mendelssohna.

20 10 2017 wagner3

Poprzedni artykułMistrzostwach Polski 2017 w biegu na orientację
Następny artykułUpiorna Akademia