30 09 2019 lekkoatletyka

W minioną sobotę i niedzielę 21 i 22 września na stadionie lekkoatletycznym w Tarnowie o prym w kraju walczyli młodzi lekkoatleci w kategorii wiekowej U16. Impreza tradycyjnie nosiła nazwę Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego.
W zmaganiach wzięło udział ponad 700 zawodników z 230 klubów w Polsce.

O randze zawodów może świadczyć przeprowadzona relacja live przez telewizję internetową KS Sport (link do transmisji dostępny pod adresem mpu16.domtel-sport.pl), zachęcam państwa do obejrzenia rywalizacji, bo warto.

Pierwszego dnia wystartowało trzech naszych reprezentantów.

Jako pierwszy do rywalizacji stanął Tymoteusz Kil. Startował w serii 2, a więc teoretycznie słabszej. Bieg rozgrywany był w dość wolnym tempie. Po pierwszych dwóch okrążeniach ukształtowała się czołówka biegu, w której znajdował się Tymek. Na ostatnim okrążeniu po długim 300-metrowym finiszu zawodnik z Prabut zdeklasował rywali i wbiegł na linię mety z 10-metrową przewagą nad rywalami bijąc rekord życiowy o 8 sekund. Czas na mecie zmierzony przez aparaturę pomiarową to 6:09,25. Trenerem Tymka jest Pan Marcin Kłosiński.

Po zsumowaniu 2. serii dało to 7. miejsce w ogólnej klasyfikacji MP, co jest najlepszym wynikiem Tymka w karierze.

Po biegach przyszedł czas na oszczepników. Do rywalizacji przystąpił Andrzej Dzwonkowski legitymujący się najlepszym tegorocznym wynikiem w Polsce ponad 62 metry. Od pierwszych rzutów widać było, że zwycięzca może być tylko jeden. Po rzucie na odległość ponad 60 metrów, Andrzej zdeklasował następnego oszczepnika i wygrał z przewagą ponad 7 metrów nad drugim rywalem, zdobywając tytuł Mistrza Polski Młodzików. Jego rezultat to 60,33. Trenerem Andrzeja jest Pan Lech Kwiatkowski. W rzucie dyskiem startowała Oliwia Lewandowska która ostatecznie zajęła ósme miejsce z wynikiem 34,49, trenerem Oliwi jest również Lech Kwiatkowski. Warto zaznaczyć, iż Oliwia i Tymek poprawili swoje rekordy życiowe.

Drugiego dnia Mistrzem Polski Młodzików na dystansie 1000 m został Milosz Wesołowski z czasem 2:39,61, trenerem Miłosza jest pan Wojciech Margulewicz.

Miłosz legitymował się najlepszym wynikiem w sezonie na tym dystansie wśród młodzików dlatego też startował w pierwszej serii – najmocniejszej, którą wygrał, przez cały bieg trzymał się w czołówce biegu i na ostatnich 150 metrach wypracował sobie przewagę i tak już zostało w bo w dwóch następnych seriach okazali się słabsi. Tak jak powiedział komentator tych zawodów, jak torpeda wystartował i najlepiej potrafi rozłożyć siły podczas biegu.

W klasyfikacji województw, woj. pomorskie zajęło pierwsze miejsce. W klasyfikacji klubowej KKL Rodło Kwidzyn zajęło pierwsze miejsca razem z AML Słupsk, AZS UMCS Lublin oraz AZS-AWF Gorzów.