Rada Miejska w Kwidzynie na ostatniej sesji podjęła decyzję o nowych zasadach przydziału mieszkań komunalnych.
Nowe regulacje wprowadzą możliwość uzyskania mieszkania komunalnego między innymi w zamian za jego remont. Ale to nie koniec korzyści. Znacznemu przyspieszeniu ulegnie procedura ubiegania się o mieszkanie przez osoby objęte przemocą domową. Podniesieniu również ulegną progi dochodowe uprawniające do otrzymania mieszkania komunalnego i socjalnego. Tzw. uchwała lokalowa zdefiniowała warunki jakie będzie musiał spełniać lokal oferowany osobom niepełnosprawnym. Jak mówi Jan Kozłowski, dyrektor Zakładu ds. Infrastruktury Miejskiej, który zarządza kwidzyńskimi mieszkaniami, uważa, że nowe zasady znacznie poszerzą grono osób, które będą objęte pomocą społeczną w postaci przyznania mieszkań komunalnych oraz socjalnych. Nowością będzie również możliwość ubiegania się o zniżkę czynszu w przypadku osiągania niskich dochodów. Również z puli miejskich mieszkań będzie można przeznaczać mieszkania na tzw. lokale chronione.
Procedura ubiegania się o mieszkanie komunalne i socjalne oraz wszelkie inne informacje dostępne są na stronie www.zim-kwidzyn.pl
Miasto posiada ponad 1100 mieszkań komunalnych i socjalnych, które przeznaczone są dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, społecznej, materialnej czy zdrowotnej. Zamieszkuje w nich około 3000 osób. Średni metraż mieszkań komunalnych wynosi ok. 51 m, a lokali socjalnych ok. 28 m2. Ponad połowa z nich ogrzewana jest etażowo bądź piecami kaflowymi. Do 36 % miejskich mieszkań ciepło dostarcza PEC, a 8% ogrzewana jest piecami gazowymi. W ostatnich czterech latach do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączono 22 budynki, w których miasto posiada swoje udziały.
Jeszcze przed Nowy Rokiem w jednej z kwidzyńskich kamienic zamieszka rodzina p. Marioli i p. Zbigniewa. Otrzymali właśnie klucze do odzyskanego i wyremontowanego mieszkania komunalnego. Remont tego lokalu trwał ok. trzech tygodni. W tym roku miasto przekazało mieszkania 14 rodzinom, a w kolejce po swoje upragnione mieszkania czeka jeszcze pięć rodzin. W tej chwili trwają ostatnie prace wykończeniowe, a wszyscy oczekujący niebawem otrzymają klucze. W sumie w ciągu ostatnich 4 lat, mieszkania komunalne i socjalne otrzymało ponad kwidzyńskich 200 rodzin.
Poprzedni artykułPSZOK nieczynny w Wigilię
Następny artykułŻyczenia Burmistrza Kwidzyna z okazji Świąt Bożego Narodzenia