17 07 2019 piece weglowe

Bardzo dużo ostatnio mówi się o ochronie klimatu i trosce o środowisko. To bezcenne, bo przecież dotyczy to nas wszystkich, niezależnie od tego gdzie mieszkamy. W Kwidzynie o tych sprawach nie tylko się mówi i myśli, ale też podejmuje konkretne działania. Każdy z mieszkańców naszego miasta może mieć wpływ na swoje środowisko na przykład przez likwidację pieców węglowych. I w dodatku może liczyć na wsparcie z miejskiej kasy.

Już w 1998 roku rozpoczęto akcję dotacji z budżetu miasta dla mieszkańców, na zmianę ogrzewania z węglowego na bardziej ekologiczne. Najczęściej było to ogrzewanie gazowe lub przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. W pierwszym roku z takiej dotacji skorzystało 95 osób i 3 podmioty prawne, dzięki czemu zużyto w mieście ponad 550 ton węgla mniej niż w latach poprzednich. Najwięcej pieców węglowych zlikwidowano w 2016 roku, bo aż 193. Znaczna ich część znajdowała się w budynkach wielorodzinnych.

Do końca ubiegłego roku łącznie zlikwidowano w Kwidzynie 1645 pieców opalanych węglem, co oznacza, że w ciągu minionych dwudziestu lat likwidowano rocznie średnio 82 piece węglowe. Nie spalono w nich zatem kilku tysięcy ton węgla, co widać zresztą i czuć. Znaczna część użytkowników została przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej, która swoją energię czerpie z tzw. ciepła odpadowego z International Paper.

Przypomnijmy, że w parze z tymi działaniami idzie także systematyczna modernizacja sieci ciepłowniczej. W tym roku na ten cel przeznaczonych będzie ponad 10 milionów złotych, dzięki czemu poprawi się efektywność energetyczna miejskiej sieci, jej oddziaływanie na środowisko, a także zmniejszą się koszty podgrzania ciepłej wody.

Na wymianę pieca węglowego każdy mieszkaniec może otrzymać z budżetu miasta ok. 2 tys. zł. Jeśli zamierza przyłączyć swoje mieszkanie czy dom do miejskiej sieci ciepłowniczej dotacja ta jest wyższa o około trzy tysiące złotych, w zależności od warunków lokalizacyjnych i technicznych. W ciągu ostatnich dwudziestu lat z budżetu miasta wydano na ten cel ponad 4,5 miliona złotych.

Wnioski o wymianę pieców można składać przez cały rok w Urzędzie Miejskim. W tym roku wnioski takie złożyło do tej pory 37 osób. Władze miasta zachęcają do takich działań, zapewniając, że dla nikogo z zainteresowanych mieszkańców nie powinno zabraknąć środków.

W sprawie wniosków o dofinansowanie można się kontaktować z Zespołem ds. Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim, pok. 301, tel 55 6464 759, a w kwestii warunków przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, tel. 55 2793847.

Wnioski dostępne są na stronie internetowej: http://www.bip.kwidzyn.pl/a,36270,gospodarka-miejska-i-ochrona-srodowiska.html

 

17 07 2019 piece weglowe

Poprzedni artykułWysoka ocena Kwidzyna w rankingu polskich miast
Następny artykułWarsztaty „Pszczoły miodne i niemiodne”