maseczka
Several surgical ear-loop masks lying on blue background. Top view. Protection concept

W związku z zaleceniem ministra zdrowia, że od najbliższego czwartku każdy z nas powinien nosić maseczkę w przestrzeni publicznej. Burmistrza Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak, podjął decyzję na podstawie której każdy mieszkaniec naszego miasta otrzyma bezpłatnie maseczkę ochronną wielokrotnego użytku.

Maseczki są w tej chwili szyte przez trzy kwidzyńskie firmy. To także pomoc dla naszych przedsiębiorców. Miasto zamówiło 40 000 bawełnianych maseczek. W tej chwili są one pakowane i od jutra będą sukcesywnie rozprowadzane przez Pocztę Polską. W ciągu najbliższych dni maseczki trafią do każdej skrzynki pocztowej w Kwidzynie.

Aktualnie służby medyczne rekomendują noszenie maseczek, nawet tych wykonanych z materiału, w miejscach gdzie zachowanie bezpiecznego odstępu między ludźmi jest trudne (np. w sklepie na poczcie, w aptece, w komunikacji miejskiej). Wiele badań dowodzi, że duża część osób zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę bezobjawowo. Dodatkowo osoby u których ostatecznie rozwinie się choroba, mogą rozprzestrzeniać wirusa, zanim pojawią się u nich objawy. Z tego powodu noszenie maseczki w przestrzeni publicznej, nawet wielorazowej wykonanej z tkaniny, ma sens. Nosząc maseczkę poza domem chronisz siebie i innych.

Przed założeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem lub je zdezynfekować. Następnie starannie przykładamy maseczkę do twarzy i zasłaniamy nią usta i nos. Maseczka powinna jak najdokładniej przylegać do skóry. Nie dotykamy maseczki podczas jej noszenia. Jeśli się to zdarzy, natychmiast musimy umyć ręce lub zdezynfekować specjalnym środkiem antybakteryjnym na bazie alkoholu.

Maseczki powinniśmy regularnie prać i dezynfekować. Tylko tak będzie ona najlepiej nas chronić, a jej noszenie będzie dla nas bezpieczne.

Wskazówki dotyczące prania maseczek wielorazowych

  • Zdejmij maskę wielorazową ostrożnie, pamiętając by nie dotykać jej wierzchniej warstwy. To właśnie tam gromadzi się najwięcej bakterii i wirusów przed którymi chcemy się chronić. Złap maseczkę za gumki, włóż ją do foliowego woreczka i szczelnie go zamknij. W ten sposób przechowuj maseczkę do czasu jej prania.
  • Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z maseczki na dłonie, załóż jednorazowe rękawiczki lub ostrożnie wrzuć zawartość woreczka do pralki. Pierz maseczki wielorazowe w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut. Dobrze się sprawdzi program do prania bawełny. W tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy.
  • Pamiętaj by prać maseczki oddzielnie, to znaczy nigdy nie pierz ich razem z innymi ubraniami.
  • Gdy maseczki wyschną, wyprasuj je w maksymalnej temperaturze i przechowuj w czystym miejscu do następnego użycia.
  • Maseczki możesz również zdezynfekować. Użyj do tego celu preparatu antybakteryjnego na bazie alkoholu i spryskaj nim powierzchnię maseczki. Pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.

Poprzedni artykułKsięża z kwidzyńskiej katedry wsparli szpital
Następny artykułSprzęt komputerowy dla dzieci zagrożonych wykluczeniem cyfrowym