Rada Miejska w Kwidzynie wybrała ze swojego składu Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz jego zastępców.
Drugie posiedzenie otworzył Przewodniczący Senior Franciszek Galicki (Kwidzyniacy), który po krótkim i ekspresyjnym wystąpieniu nieskutecznie odroczył obrady rady do 11 grudnia, kolejny raz paraliżując pracę tego ciała. Salę obrad opuścili radni Prawa i Sprawiedliwości i „Kwidzyniaków”. Radni obu klubów uczynili to pomimo wezwań przewodniczącego klubu PKO Roman Bera, który prosił o pozostanie na sali i podjęcie blisko 20 pilnych uchwał niezmiernie ważnych dla mieszkańców naszego miasta. Poproszony o zabranie głosu mec. Tadeusz Obuchowski wygłosił opinię prawną, która rozstrzygnęła sytuację na sali obrad kwidzyńskiej rady miejskiej. Mec. Tadeusz Obuchowski w swojej opinii prawnej przytoczył wyrok Sądu Administracyjnego z Łodzi, który rozpoznawał sprawę o identycznym charakterze – skuteczności prawnej przerwania przez przewodniczącego seniora obrad rady.
W myśl ww. wyroku pierwszą sesję nowej rady prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sali obrad. Wyrok w sposób jednoznaczny przyznaje przewodniczemu seniorowi jedynie techniczną rolę doprowadzenia do wyboru przewodniczącego rady. W myśl wyroku nieuprawnionym jest uzurpowanie przez przewodniczego seniora kompetencji należących do przewodniczącego rady. Odroczenie na wiele dni obrad rady Miejskiej w Kwidzynie w sytuacji, gdy nie istniała przeszkoda w prowadzeniu sesji, służyć mogło jedynie sparaliżowaniu prac rady i trudnym do oszacowania konsekwencjom prawnym i finansowym. Zgodnie z regulaminem Rady Miejskiej w Kwidzynie nie zaistniała dziś żadna przyczyna, która uzasadniałaby przerwanie sesji.
Po wyjściu z sali obrad radnych z klubu PIS i Kwidzyniacy, przy zachowanym quorum (11 radnych obecnych na sali) obrady były prawomocnie kontynuowane. Obradom przewodniczył kolejny najstarszy wiekiem kwidzyński radny – Jerzy Bartnicki (PKO). Ukonstytuowała się komisja skrutacyjna, która doprowadziła do wyboru Przewodniczącego Rady, którym został wybrany Mariusz Wesołowski. Rada podjęła uchwałę o wyborze zastępcy przewodniczącego rady miasta, którym zostali dr Justyna Liguz i Piotr Wilk. Oprócz wyboru prezydium rady, Andrzej Krzysztofiak w obecności radnych Rady Miejskiej w Kwidzynie złożył ślubowanie. Burmistrz wygłosił „expose” oraz poinformował o wyborze swoich zastępców – Piotra Halagiery i Piotr Widz. W trakcie sesji Rada Miejska w Kwidzynie podjęła szereg uchwał:
- korekty budżetu na 2018 – np. dodatkowe środki dla szkół m.in.: SP4, SPOMS, SP5; finansowanie indywidualnego nauczania dzieci, które tego wymagają itp.,
- wysokości stawek podatku od nieruchomości,
- finansowania Gimnazjum dla Dorosłych,
- finansowania zadań sportowych, kulturalnych, opiekuńczych realizowanych przez stowarzyszenia w roku 2019,
- finansowania świetlic środowiskowych dla dzieci od stycznia 2019,
- finansowania programów „Dobry wybór”, „Noe”, „Spójrz inaczej”,
- opłat za przedszkola w roku 2019,
- statutu biblioteki miejskiej,
- finansowania programu wspierania dzieci z trudnościami komunikacyjnymi,
- finansowania ronda na skrzyżowaniu ul. Machutty i Warszawskiej,
- finansowania zajęć z niepełnosprawnymi w Warsztatach Terapii Zajęciowej,
- finansowania szczepień dziewczynek na HPV.