29 07 2014 plywanie1

Jeden srebrny medal, cztery brązowe oraz 20 miejsc w finałach to dorobek startów kwidzyńskich pływaków podczas Letnich Mistrzostw Polski 2014, które w lipcu odbyły się w Dębicy, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim oraz Drzonkowie. Na starcie tych zawodów stanęło w sumie ponad 1000 zawodników z ponad 120 klubów z całej Polski a wśród nich reprezentacja pływaków kwidzyńskiego MTS-u, podopiecznych trenera Artura Szachmytowskiego.

Jako pierwsi na starcie stanęli juniorzy 14 letni, którzy ścigali się w Dębicy. Najlepiej zaprezentował się Filip Czop, który na swoim koronnym dystansie 200 klasycznym zajął czwarte miejsce w Polsce przegrywając medal tylko o 0,3 sekundy. Filip zajął również bardzo wysokie 6 miejsce w Polsce na 100 klasycznym i pływał w finale B na 50 klasycznym. Bardzo dobrze zaprezentował się również jego brat Michał, który z powodzeniem ścigał się w finałach na 100 motylkowym i 200 zmiennym a na dystansie 200 motylkowym zajął bardzo wysokie 9 miejsce w Polsce. W Dębicy startowała również Patrycja Nowicka, która na najdłuższych dystansach kraulowych znacznie poprawiała swoje rekordy życiowe powoli dobijając się do czołówki dziewcząt w swoim roczniku.

Następnie w Gliwicach startowali juniorzy 15 letni. Na nowo wybudowanej pływalni Olimpijczyk ścigała się cała czołówka krajowa a wśród nich trzy zawodniczki MTS Kwidzyn. Swój, jak na razie, najlepszy występ zanotowała Martina Kędziora, która zdobyła 3 brązowe medale. Martina stawała na podium w każdym wyścigu stylem klasycznym (50, 100 i 200 metrów) co świadczy o jej wszechstronności dystansowej. Bardzo dobrze zaprezentowała się również startująca w Gliwicach Daria Karaszkiewicz, która na 200 grzbietowym zajęła 8 miejsce w Polsce a na 100 była 10. Trzecia nasza reprezentantka startująca w stylach klasycznym i grzbietowym, Ola Michalewska, zaprezentowała się z bardzo dobrej strony bijąc swoje rekordy życiowe.

W tym samym czasie co 15 latki startowały również ich starsze o rok koleżanki. Juniorzy 16 letni swoje Letnie Mistrzostwa Polski mieli w Gorzowie Wielkopolskim a nasz klub reprezentowały Nikola Olszewska i Weronika Muzolf. Bardzo dobrze zaprezentowała się zwłaszcza ta pierwsza, która z Gorzowa wróciła z dwoma medalami Mistrzostw Polski. Nikola została wicemistrzynią na 50 motylkowym i brązową medalistka na 5o grzbietowym. Ponadto na 100 motylkowym była czwarta a na 100 grzbietowym szósta. Weronika ścigała się w finałach stylem motylkowym i zmiennym prezentując wysoki poziom sportowy.

Jako ostatni na starcie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży stanął Wojtek Janicki. Nasz najstarszy zawodnik zaprezentował bardzo wysoką formę a na swoim koronnym dystansie 200 motylkowym zajął bardzo wysokie 11 miejsce w Polsce. Warto zauważyć, że aby wystartować w tych zawodach Wojtek musiał przejść przez eliminacje, w których pokonał wielu utytułowanych zawodników.

Trener Artur Szachmytowski: To były bardzo udane Mistrzostwa Polski w wykonaniu moich zawodników. Pięć medali oraz 20 miejsc w finałach w zawodach tej rangi to jest naprawdę coś. Szczególne brawa należą się naszym medalistkom ale warto zauważyć, że jeszcze dwa medale wisiały na włosku (Nikola Olszewska na 100 motylkowym i Filip Czop na 200 klasycznym tracili do 3 miejsc po 0,3 sekundy). Pozostali moi zawodnicy stanęli również na wysokości zadania bo finał w Mistrzostwach Polski w pływaniu świadczy o ich bardzo wysokim poziomie sportowym. W ogóle ostatni okres był bardzo udany bo przecież jeszcze nasza młodsza zawodniczka Klaudia Stańczak zajęła w swojej kategorii wiekowej 7 miejsce w Polsce na 100 motylkowym, a Olga Szachmytowska była 12 w Polsce na 100 grzbietowym. Myślę, że zarówno moja jak i zawodników praca przynosi zadowalające efekty, które zmobilizują ich do pracy w przyszłym sezonie. Teraz nareszcie zasłużony wypoczynek wakacyjny. Starsi zawodnicy wracają do pracy wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, a młodsi 24 sierpnia wyjeżdżają na obóz do Kościerzyny. Zostało więc trochę dni aby zregenerować siły i w pełni sił wrócić do pracy we wrześniu.