Grupa dzieci i młodzieży na scenie

W dniu 11 maja 2023 roku po raz XXIX odbyło się Kwidzyńskie Forum Teatralne Placówek Kształcenia Specjalnego pod honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich organizowane przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie.

Jest to impreza, która z powodzeniem wpisała się w kalendarz wydarzeń artystycznych naszego miasta oraz powiatu. Forum Teatralne cieszy się już długoletnią tradycją, jak również powodzeniem wśród młodych adeptów sztuki teatralnej.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 11 zespołów: OREW Okrągła Łąka, Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Kwidzynie, SORW dla dzieci i młodzieży z Autyzmem w Malborku, OREW w Kwidzynie, OREW w Prabutach, SOSW w Malborku, Dom. im. Janusza Korczaka – Regionalna Placówka Opiekuńczo Terapeutyczna w Gdańsku, SOSW dla niesłyszących w Bydgoszczy, SOSW w Uśnicach, MOW w Malborku, MOW w  Kwidzynie.

Wszystkie zespoły zostały docenione i nagrodzone przez profesjonalne jurry w składzie przewodniczący:  Adam Karaś, członkowie Michał Juszczakiewicz oraz Anna Madej. Jury  przyznało jedenaście równorzędnych pierwszych miejsc, doceniając w ten sposób kreatywność, zaangażowanie i talent artystyczny aktorów.  Jednocześnie przyznano kilkanaście statuetek, m. in: Statuetkę Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymał zespół z SOSW w Uśnicach za sztukę „Słońce i Księżyc – Romeo i Julia w nowej odsłonie“, Statuetkę Marszałka Województwa Pomorskiego Dom. im. Janusza Korczaka w Gdańku za sztukę „Kolorowy świat“, Statuetkę Pomorskiego Kuratora Oświaty SORW dla dzieci i młodzieży z autyzmem z Malborka za sztukę „ Moje serce“, Statuetkę Starosty Powiatu Kwidzyńskiego otrzymała Szkołą Przysposabiająca do pracy w Kwidzynie za sztukę „ Wyspa emocji“, natomiast statuetkę Burmistrza Miasta Kwidzyna otrzymał MOW w Kwidzynie ze sztukę „Opowieść wigilijna – światło jest w nas“. Pozostałe zespoły również otrzymały statuetki: Dyrektora Kwidzyńskiego Centrum Kultury w Kwidzynie, Fundacji Opiekuńczej MM, Klubu Schron, Dyrektora MOW w Kwidzynie, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Fundacji ‚Wspólna Inicjatywa“ z Prabut.

Imprezą towarzyszącą przeglądowi był konkurs plastyczny „Sztuka w Plakacie”, którego zadaniem jest promocja talentów plastycznych uczestników. Plakaty oceniało jury w składzie: Helena Roszak oraz Joanna Kierlin – Serocka przynając  dwa miejsca I dla MOW w Kwidzynie i SOSW w Uśnicach, II miejsce dla MOW w Malborku, III miejsce dla OREW w Prabutach oraz wyróżnienie dla OREW-u w Okrągłej Łące.

Dyrektor MOW w Kwidzynie – Anna Jankowska podziękowała wszystkim współorganizatorom i sponsorom imprezy, szczególnie podkreślając zaangażowanie dyrektora, pracowników Kwidzyńskiego Centrum Kultury oraz pracowników i wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie.

Tegoroczny przegląd pozostawił po sobie wiele emocji i wzruszeń, a prezentowane spektakle w magiczny sposób przenosiły widzów do krainy wyobraźni.

W imprezie oprócz władz miasta i powiatu kwidzyńskiego, dyrektorów placówek wziął udział pan Krzysztof Szerkus – Pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku oraz  pan  Józef Sarnowski – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych dzieci. Oczywiście nie byłoby teatru bez widzów, tutaj jak zwykle niezawodne okazały  się przedszkolaczki  i uczniowie z następujących szkół: SP nr 6, SP nr 5, Przedszkola w Bądkach, Przedszkola Kolorowego, Przedszkola Ekologicznego, Przedszkola „Zielony Zakątek“ oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Górkach, a także osoby  towarzyszące swoim zespołom.

Przegląd zakończył się dyskoteką w Klubie „Schron“, dziękujemy za wspaniała dyskotekę oraz życzliwe przyjęcie właścicielom i pracownikom „Schronu“.

Do zobaczenia za rok na XXX Jubileuszowym Kwidzyńskim Forum Teatralnym Placówek Kształcenia Specjalnego – to będzie już 30 lat. Imprezę zapoczątkowała pani dyrektor MOW Ewa Miotke wraz z pracownikami i wychowankami MOW, następnie kontynuował dyrektor Marian Pietrusiak i nadal nie przestaje obecna dyrektor Ośrodka Anna Jankowska.

Opracowała: Monika Lipińska

Poprzedni artykułJuniorki MTS Kwidzyn w Final Four
Następny artykułMistrzostwa Polski Północnej Amazonek