2 września 2020 roku Europejska Federacja Festiwali przyznała „Kwidzyńskiemu Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu” wyróżnienie Remarkable Arts Festival (Wyjątkowy Festiwal Sztuki) ‘EFFE Label 2019-2020’. Na międzynarodową listę najlepszych festiwali Europy „Kwidzyński Międzynarodowy Festiwal Muzyczny” został wpisany po raz pierwszy razem z takimi imprezami jak Gdańsk Shakespeare Festival, Malta Festival Poznań i Wratislavia Cantans. EFFE Label to znak jakości europejskich festiwali przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Brukseli, wspierana przez Komisję Europejską i Parlament Europejski.

„Kwidzyński Międzynarodowy Festiwal Muzyczny” – organizowany przez fundację Phasma-Music i współfinansowany przez Miasto Kwidzyn, Fundację PZU, Powiślański Bank Spółdzielczy. Dyrektorem artystycznym, pomysłodawcą i organizatorem w jednej osobie, festiwalu jest flecistka, pedagog i muzykolog dr Iwona Glinka. Organizatorzy festiwalu stawiają na nową jakość i wydarzenie, które wpisuje się w krajobraz miasta, stwarzając jednocześnie zupełnie nowe miejsce spotkań dla mieszkańców z muzyką na najwyższym, światowym poziomie artystycznym. W skład festiwalu wchodzą: Kwidzyńska Wiosna Muzyczna, Nowa Muzyka oraz Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe. W ubiegłym roku jednym z gości był światowej sławy pianista Leszek Możdżer.

Festiwal doceniony został między innymi za wyznaczanie nowych kierunków i trendów dla kultury. Wysoka jakość artystyczna, wpływ na zaangażowanie społeczności lokalnej oraz światowy poziom realizacji i produkcji – to kryteria, które są brane pod uwagę przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali, organizację odpowiedzialną za przyznawanie swoistych znaków jakości najbardziej innowacyjnym i kreatywnym festiwalom europejskim.

Program EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) powstał w 2014 roku i jego misją jest dostarczanie publiczności z całej Europy informacji o najciekawszych festiwalach, mających wpływ na rozwój społeczeństw. W tym celu organizacja postanowiła co dwa lata wyróżniać znakiem jakości EFFE Label najlepsze wydarzenia festiwalowe.

Aby uzyskać wyróżnienie EFFE Label należy spełniać minimum 7 standardów z określonych przez program Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy. Obejmują one m.in. wymóg oferowania spójnego programu artystycznego, niewykluczanie nikogo ze względu na pochodzenie, rasę, płeć, czy niepełnosprawność, zwiększanie dostępności do kultury i przyciąganie zróżnicowanej publiczności, a także wspieranie doświadczeń międzykulturowych wśród odbiorców i artystów. Kryteriami, którymi kierowali się eksperci przy wyróżnieniu festiwalu była globalna perspektywa oraz wysoki poziom artystyczny festiwalu.

Wielkie gratulację dla kwidzynianki Pani Iwony Glinki za światowy powiew muzyczny w naszym mieście.

Poprzedni artykułPływalnie, squash i siłownia
Następny artykułKTS IRONMAN tworzy grupę dla dzieci