Dr Meyl Order
fot. Łukasz Mocek

Dr Christian Meyl, rycerz zakonu joannitów, został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckich przyjaznych stosunków, za działalność charytatywną na rzecz polskich obywateli i instytucji pomocowych, kulturalnych i oświatowych.

Uroczystość, podczas której wręczone zostało jedno z najwyższych odznaczeń nadawanych przez prezydenta Polski, odbyła się w malborskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Odznaczenie honorowemu obywatelowi Malborka i Kwidzyna, wręczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. W uroczystości wzięła udział między innymi Cornelia Pieper, konsul generalny Niemiec w Gdańsku. Nie zabrakło przedstawicieli samorządu Kwidzyna, w tym wiceburmistrza Piotra Widza i przedstawiciela kwidzyńskiej Rady Miejskiej Kazimierza Gorlewicza.

Dr Chrystian Meyl jest z zawodu lekarzem. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością charytatywną. Od wielu lat angażuje się w zbiórkę darów dla mieszkańców Kwidzyna, nie tylko jako przedstawiciel zakonu, ale także jako osoba prywatna. Od ponad 30 lat, wraz z zakonem joannitów, wspiera chorych i niepełnosprawnych oraz ubogich mieszkańców Polski. Zakon joannitów, który reprezentuje dr Christian Meyl, razem z samorządem miasta i przy współpracy Towarzystwa Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej „Ojczyzna”, prowadzi od 2002 roku stację socjalną, która pomaga między innymi osobom starszym, obłożnie chorym oraz niepełnosprawnym nie tylko w Kwidzynie, ale w powiecie kwidzyńskim. Potrzebujący mogą korzystać z usług apteki funkcjonującej w jej ramach.

W 2015 roku dr Christian Meyl otrzymał z rąk burmistrza Kwidzyna tytuł Człowieka Roku. W 2018 roku został Honorowym Obywatelem miasta Kwidzyna. Przez minione lata ponad osiemdziesięciokrotnie odwiedzał gród nad Liwą.

– Trudno sobie przypomnieć wrażenia po mojej pierwszej wizycie w Kwidzynie i Malborku, gdyż odwiedzałem stacje socjalne w różnych miastach. Od 30 lat jest opiekunem stacji socjalnych. Pierwszy raz byłem w Kwidzynie w 1993 roku i pamiętam, że byłem pod wrażeniem tego co zobaczyłem – wspomina dr Chrystian Meyl.

fot. Łukasz Mocek

Mimo upływu lat nie brakuje mu energii i niesienie pomocy potrzebującym nadal jest dla joannity najważniejsze.

– Ponieważ jestem lekarzem, to już z tego powodu, w moim charakterze leży pomaganie ludziom w potrzebie. To także mój obowiązek. Jestem chrześcijaninem i siłę czerpię z wiary. Poza tym jestem także joannitą, a zakon od setek lat pomaga ludziom w potrzebie – podkreśla dr Chrystian Meyl.

O przyznaniu odznaczenia dowiedział się na przełomie roku.

– Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy powiadomiła panią burmistrzynię Dzierzgonia o nominowaniu mnie przez prezydenta Andrzeja Dudę do odznaczenia. W międzyczasie nic się jednak nie działo. Dopiero po pewnym czasie otrzymałem informację od burmistrzów Dzierzgonia i Malborka, że zostanę odznaczony – mówi dr Chrystian Meyl.

Rycerz zakonu został w poprzednich latach odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Wysokie odznaczenie – Krzyż Zasługi na Wstędze, przyznał rycerzowi zakonu prezydent Niemiec.

Trudno wymienić wszystkie osoby i miejsca, do których dotarła pomoc, którą przygotował osobiście dr Chrystian Meyl i zakon joannitów. To między innymi domy pomocy społecznej w Kwidzynie i Ryjewie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczka w Kwidzynie oraz kwidzyńskie Hospicjum św. Wojciecha. Dr Chrystian Meyl wspiera także finansowo ofiary przemocy oraz osoby niepełnosprawne, których nie stać na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Rycerz zakonu organizuje regularne dostawy sprzętu dla wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego Fundacji „Misericordia” w Górkach, a także sprzętu medycznego dla szpitala w ukraińskim Barze. Po napaści Rosji na Ukrainę bardzo mocno zaangażował się w pomoc dla Ukraińców, przekazując mieszkańcom ukraińskiego Baru materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne. Za własne pieniądze kupił dwa agregaty prądotwórcze, aby wesprzeć Ukrainę w czasie toczącej się wojny z rosyjskim agresorem.

fot. Łukasz Mocek

 Stacja Socjalna Joannitów działająca w MOPS Kwidzyn tylko w 2022 roku wykonała 561 wizyt domowych u mieszkańców niepełnosprawnych, obłożnie chorych. Wypożyczyła 141 razy sprzęt mieszkańcom wymagającym wsparcia pielęgnacyjnego (łóżka, wózki inwalidzkie, balkoniki, chodziki, kule, toaletki, inhalatory, krzesła pod prysznic, schodołazy, laski).

Udzieliła również mieszkańcom wsparcia o charakterze rzeczowym, w postaci jednorazowych środków medycznych, tj. materiałów opatrunkowych, preparatów przeciwodleżynowych, pieluch, worków stomijnych, artykułów sanitarno – higienicznych. Ogółem wydano 2785 opakowań w/w środków. Wydała też 908 opakowań jednostkowych leków mieszkańcom miasta, którzy ze względu na brak środków finansowych na zakup leków nie mogli zapewnić sobie  leczenia samodzielnie.

Poprzedni artykułGrand Prix Polski w Mölkky
Następny artykułWakacje dzieci z zaprzyjaźnionych miast z Ukrainy