16 06 2017 klub1

Jubileusz 15-lecia Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej

…Obiecujemy wracać do swoich korzeni,
będziemy ambasadorami Kwidzyna,
będziemy sławić jego imię,
bo temu miastu jesteśmy i będziemy potrzebni…

[fragment deklaracji członków Klubu podpisanej 14 września 2002 roku]

9 czerwca w sali audytoryjnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury odbył się doroczny zjazd członków Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej. Wizyty klubowiczów w ich rodzinnym mieście na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń miasta. Tym razem jednak „ambasadorzy” Kwidzyna mieli dwa inne niż zazwyczaj powody. Po pierwsze – zjazd absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, a warto zaznaczyć, że większość członków Klubu to wychowankowie „starego”, po wtóre sam klub święcił swój jubileusz piętnastolecia.
Profesorowie uniwersytetów, politechnik i akademii, wyżsi rangą byli dowódcy wojsk różnego typu, członkowie krajowych stowarzyszeń, instytucji i placówek, lekarze, adwokaci, inżynierowie – kiedyś przyjaciele z ławy szkolnej na ten jeden dzień postanowili spotkać się w rodzinnym mieście by zastanowić się jak wspierać ukochane miasto.
Tradycją stało się, że w trakcie każdego zjazdu organizowany jest panel dyskusyjny i wykłady na wybrany temat. W ciągu piętnastu lat działania Klubu jego członkowie rozmawiali już o rewitalizacji dworca kolejowego, przywróceniu Wisły żegludze śródlądowej, pracach archeologicznych w Kwidzynie, odtworzeniu kwidzyńskiej starówki, moście przez Wisłę. Tym razem tematem wiodącym w spotkaniu były perspektywy rozwoju hodowli koni w Kwidzynie. W sesji wzięli udział wybitni znawcy hodowli koni na ziemi kwidzyńskiej. Jacek Goszczyński zaprezentował stadninę koni Miłosna, prof. dr hab. Zbigniew Jaworski przybliżył etapy historyczne hodowli koni zaś o koniach zimnokrwistych i sportowych opowiedział dr Adam Jończyk.

Piętnasty zjazd członków Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej zorganizowany został przez Bibliotekę Miejsko-Powiatową w Kwidzynie i Kwidzyńskie Centrum Kultury.

16 06 2017 klub2
16 06 2017 klub3
16 06 2017 klub4
16 06 2017 klub5
16 06 2017 klub6

Poprzedni artykułPrzetarg na sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej przy ul. Owczej
Następny artykuł„Zagadka Czarnego Manuskryptu” – gra miejska