Skład węgla
fot. Archiwum UM

Zmiany legislacyjne dotyczące sprzedaży pozostałego w gminach węgla, tzw. sprzedaży końcowej dobiegły końca.

Nowe regulacje dotyczące ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych pozwolą odbiorcom indywidualnym na zaopatrzenie się w większą ilość węgla po akceptowalnych społecznie cenach i stworzenie zapasów dających zabezpieczenie energetyczne w kolejnym sezonie grzewczym.

Zmiany w systemie sprzedaży:

1)           wydłużenie okresu działania ustawowego systemu dystrybucji węgla – mieszkańcy będą mogli składać wnioski od 04 maja do 30 czerwca br. na węgiel pozostały na składzie, tj. 22 tony sortymentu orzech w cenie 1790,00 zł za tonę. Sprzedaż końcowa będzie prowadzona do 31 lipca 2023 r. Wnioski o zakup węgla będą rozpatrywane w kolejności wpłynięcia do wyczerpania ilości węgla przeznaczonego do sprzedaży końcowej;

2)           brak limitu ilościowego – zniesienie istniejącego limitu ilościowego przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. Tym samym niezależnie czy mieszkaniec zakupił już węgiel w ilości maksymalnej przewidzianej ustawą, może zakupić dodatkową ilość węgla bez ograniczeń ilościowych.

3)           węgiel dla mieszkańców innych gmin – zgodnie z nowelizacją zakup węgla jest możliwy przez mieszkańców innych gmin, o ile są uprawnieni do dodatku węglowego.

 

Poprzedni artykułMMTS podejmuje Zagłębie Lubin
Następny artykułKrzysztof Bochus – spotkanie autorskie