Jego książka jest pasjonująca, szkoda, że nikt jej dotąd nie przełożył na język polski, stwierdził prof. Andrzej Januszajtis o pierwszej, wydanej drukiem w Kwidzynie w 1694 roku książce autorstwa Otto Fryderyka von der Groebena, żołnierza, podróżnika, kwidzyńskiego starosty.
Profesora Januszajtisa zainspirowała postać młodzieńca z obrazu z gdańskiego ratusza. Młodzieńca, który w wieku 17 lat wyruszył w świat, a swoje podróże opisała i wydrukowała pod koniec XVII wieku w książce, której nawet tytuł jest niezwykły „Opis podróży orientalnej brandemburskiego pielgrzyma”.
I oto jest. Przetłumaczona na język polski, powtórnie wydana po 330 latach w Kwidzynie.
Treść jest fascynująca. Trudność stanowiło tłumaczenie 500 stron, napisanych XVII-wiecznym językiem niemieckim. Ale takie wyzwanie podjął kwidzyński samorząd, zachęcony artykułami profesora Januszajtisa.
Z okazji wydania książki Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie zorganizowała i przeprowadziła zajęcia informacyjno-edukacyjne związane z von der Groebenem, jego książką oraz dawnym piśmiennictwem i literaturą. W Kasynie Kultury odbyła się prezentacja wydawnictwa z udziałem Andrzeja Januszajtisa, Katarzyny Przybylskiej i Marka Krukowskiego.
Dla tych, którzy nie mieli okazji na żywo uczestniczyć w wydarzeniach mamy krótki materiał przygotowany przez TVP3 w Gdańsku.